Macy's omnichannel strategia google

Amerykańska sieć Macy’s jest przykładem firmy, która sprawnie wdraża model sprzedaży wielokanałowej, stosując najnowsze technologie, usprawniając płatności oraz dostawę. Ostatnio firma wprowadziła własny portfel elektroniczny, testuje też dostawy jednodniowe oraz elektroniczne przymierzalnie.

W ostatnich latach sieć Macy’s zainwestowała setki milionów dolarów w rozwój e-commerce oraz w integrację kanałów sprzedaży. Dzięki temu, sklepy tradycyjne realizują zamówienia składane online. Obecnie Macy’s ok. 10% obrotów wypracowuje ze sprzedaży online.

System Apple Pay, technologia iBeacon

Amerykańska sieć stara się być o krok przed konkurencją i jako pierwsza wprowadza nowości wspomagające sprzedaż w modelu omni-channel. Testuje więc rozwiązania, takie jak dostawa tego samego dnia czy inteligentne przymierzalnie. Implementuje nowe metody płatności, jak choćby wprowadzony ostatnio system Apple Pay. Tworzy własny portfel mobilny i stosuje czytniki iBeacon, za pomocą których wysyła do będących w sklepie klientów spersonalizowane komunikaty marketingowe.

„Innowacje napędzają sami klienci” – komentuje Robert B. Harrison, szef omni-channel w Macy’s. „Oczekują oni płynnego przejścia między światem wirtualnym a rzeczywistym”.

Opcja dostawy jednodniowej

Firma wprowadziła ostatnio serię nowych udogodnień i funkcji, mających na celu silniej związać klienta z marką i zatrzymać go w sklepach marki – zarówno tych stacjonarnych jak i online.

macy's sklep online
Sklep internetowy sieci Macy’s

Jedną z nich jest dostawa tego samego dnia. Opcja ta testowana jest przez dwie marki należących do spółki: Macy’s i Bloomingdale’s. Na razie działa w ośmiu największych miastach w Stanach Zjednoczonych, m.in. w Los Angeles, Chicago i Waszyngtonie. Sieć współpracuje ze startupem Deliv, usługodawcą opierającym system dostaw na crowdsourcingu.

W praktyce klient idzie do sklepu internetowego Macy’s i jeśli produkt jest dostępny w magazynie, składa zamówienie. Potem otrzymuje mail lub sms z powiadomieniem o przewidywanym czasie dostawy.

Technologia RFID pomaga w logistyce

Sklepy Macy’s i Bloomingdale’s próbują również usprawnić procesy logistyczne wykorzystując technologię Radio Frequency Identification. Jest to technika, która wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych. Dzięki specjalnym czytnikom, można identyfikować przedmioty i określać ich położenie. Macy’s eksperymentuje z tą technologią od 2011 roku. Dzięki niej jest w stanie określić status każdego produktu w łańcuchu logistycznym, tzn. zidentyfikować i zlokalizować go w magazynie bądź w sklepie. Dzięki temu jest w stanie wykorzystywać zasoby salonów sprzedaży do realizowania zamówień składanych online. Jest to rozwiązanie, które bezskutecznie próbuje wprowadzić wielu innych sprzedawców wielokanałowych.

„RFID to jeden z ważnych elementów systemu omni-channel. Zawsze uważaliśmy, że pomoże nam bardziej precyzyjnie zarządzać inwentarzem, odnajdować w magazynach właściwe produkty i szybciej dostarczać je klientom” – twierdzi Robert B. Harrison, szef omni-channel w Macy’s

Mobilne wsparcie sprzedaży tradycyjnej

Macy’s inwestuje też we wsparcie sprzedaży stacjonarnej przez technologie mobilne. Firma ma zamiar rozszerzyć działanie aplikacji na smartfony i tablety. Do tej pory aplikacja ta, łącząca doświadczenie zakupowe ze świata rzeczywistego z mobilnym, testowana była w salonach na Manhattanie i w San Francisco. Aplikacja wykorzystuje technologię iBeacon i pozwala firmie wysyłać do klientów spersonalizowane informacje na temat oferty sklepu, zniżek, promocji, rekomendacji i nagród. Jesienią tego roku iBeacony będą zainstalowane w większości sklepów Macy’s.

[fve]https://www.youtube.com/watch?v=YOnx-_nopnk[/fve]

Inteligentne przymierzalnie

Macy’s wprowadza też funkcję wyszukiwania na podstawie grafik. Dzięki niej klient będzie mógł odnaleźć konkretny produkt na podstawie zdjęcia. Aplikacja automatycznie przeszuka zasoby oferty sklepu i odnajdzie ten sam lub podobny produkt.

Kolejną innowacją są inteligentne przymierzalnie zainstalowane w czterech salonach sprzedaży marki. W przymierzalniach zainstalowano iPady dzięki którym klienci mogą odnaleźć inne rozmiary i kolory, a także automatycznie poprosić obsługę sklepu o dostarczenie nowych sztuk garderoby. Dzięki temu mniej klientów rezygnuje z zakupu zniechęcając się koniecznością poszukiwania i przymierzania ubrań w innych rozmiarach.