Stoisko KF na SCF 2014
Stoisko KF na SCF 2014

Jak zwiększać wartość centrów handlowych na rynku – to jedno z głównych zagadnień, którym poświęcona jest obecność polskiego oddziału Knight Frank na tegorocznych targach Expo Real. Firma prezentuje swoją najnowszą usługę – Retail Asset Management, o której po raz pierwszy przedstawiciele firmy informowali podczas jesiennej edycji Shopping Center Forum 2014.

– Polska jest obecnie bardzo atrakcyjnym rynkiem. Obserwujemy pozytywne trendy w kontekście zainteresowania tym rynkiem ze strony kapitału zagranicznego, jak i ciekawy kierunek zmian samego rynku: dywersyfikację formatów i lokalizacji nowych obiektów oraz modernizację istniejących centrów starszej generacji – mówi Agnieszka Mielcarz, dyrektor Działu Retail Asset Management w polskim oddziale Knight Frank.

– Nasza oferta strategicznego zarządzania wartością nieruchomości handlowych obejmuje m.in. opracowanie i wdrożenie strategii, analizę struktury oraz alokację najemców w obiekcie handlowym, komercjalizację czy też doradztwo w zakresie kosztów operacyjnych i restrukturyzację – wyjaśnia Agnieszka Mielcarz.

Usługa Retail Asset Management, czyli strategiczne zarządzanie wartością nieruchomości handlowych obejmuje m.in.: wstępną wycenę, analizę sytuacji wyjściowej i zdefiniowanie problemów, poprzez przygotowanie i wdrożenie planu działania, co jest również związane ze wsparciem przy pozyskiwaniu finansowania, aż po bieżące zarządzanie centrum, czy przygotowanie go do sprzedaży. Knight Frank posiada szeroką wiedzę na temat rynku nieruchomości handlowych w Polsce dzięki prowadzonym od lat analizom przez Dział Badań Rynku, jak i doradzaniu przy nabyciu lub sprzedaży obiektów handlowych. Firma ma także doświadczenie w wycenie centrów i obiektów handlowych. Od 2008 roku jej rzeczoznawcy wycenili 125 takich nieruchomości, w tym m.in.: CH Madison w Gdańsku, Manufakturę w Łodzi, Stary Browar w Poznaniu, Galerię Mokotów w Warszawie, Galerię Dominikańską we Wrocławiu, Galerię Echo w Kielcach. Dział Rynków Kapitałowych doradzał m.in. przy: zakupie centrum handlowego Alfa w Olsztynie, sprzedaży CH Jupiter w Warszawie, organizacji refinansowania centrum handlowego Albatros w Kołobrzegu. Podczas Expo Real firma Knight Frank, której doświadczenie na polskim rynku sięga 24 lat, zaprezentuje swoją ofertę na stoisku nr. 422 w hali A1.

Według informacji Knight Frank na polskim rynku nieruchomości komercyjnych znajduje się ponad 11,3 mln mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, z czego 6,8 mln mkw. przypada na 8 największych aglomeracji. Średni wskaźnik nasycenia powierzchnią handlową w kraju wynosi 293 mkw./1 tys. mieszkańców. Obecnie około 50 proc. powierzchni handlowej stanowią centra starszej generacji, oddane do użytku w latach 1996–2005. Dotychczas tylko 750 tys. mkw. obiektów starszej generacji zostało poddanych zmianom (w większości remontom) z czego w ostatnich dwóch latach zaledwie 120 tys. mkw. Natomiast aktualnie w przebudowie jest około 61,5 tys. mkw.

Kluczowe trendy rynkowe, które zaobserwować można na polskim rynku centrów handlowych to: lokalizowanie centrów handlowych w małych i średnich miastach – w najbliższym czasie blisko 70 proc. powierzchni handlowej zostanie wprowadzone na rynki średniej i małej wielkości.

Pojawiająca się potrzeba modernizacji – blisko połowa powierzchni handlowej oddanej do użytku w latach 1996 – 2005 wymaga pilnej modernizacji.

Rosnąca liczba tzw. distressed assets, czyli nieruchomości w ciężkiej sytuacji finansowej i operacyjnej. Do tej grupy zaliczyć można centra handlowe, które odnotowały znaczny spadek obrotów i odwiedzalności albo ze względu na zmieniające się okoliczności zewnętrzne, np. rosnącą konkurencję, odnotowują spadek wartości.

Popularyzacja obiektów typu convenience – handel wychodzi do klientów poprzez lokalizowanie stosunkowo małych centrów handlowych, stanowiących miejsce codziennych zakupów w ich bezpośrednim zasięgu. Obiekty typu convenience znajdują się w portfolio zarówno dużych grup deweloperów, jak i mniejszych, lokalnych właścicieli. Już teraz mówi się, że w najbliższej przyszłości będzie to atrakcyjny format dla inwestorów, co przełoży się prawdopodobnie na konsolidację obiektów w rękach jednego podmiotu.