rynek e-booków rośnie

Z raportu sporządzonego przez firmę Forrester wynika, że największym rynkiem sprzedaży e-booków jest i będzie Europa. Do 2017 roku sprzedaż książek elektronicznych osiągnie tu 19 miliardów dolarów. Rynek jest zdominowanym przez dużych graczy jak Amazon (Kindle), Barnes & Noble (Nook) czy Kobo. Mimo to ciągle powstają startupy, które walczą o swój kawałek e-bookowego tortu.

Startupy chcą zdobyć rynek wprowadzaniem nowych funkcjonalności i zapewnieniem jak najwygodniejszego sposobu czytania tekstu. Serwis Tech.eu przygotował ranking najbardziej interesujących i najbardziej perspektywicznych platform i programów. Co ciekawe, dwa z nich zostały stworzone w Polsce:

1. LeKiosk

Często nazywa się go „Spotify dla prasy”. LeKiosk oferuje klientom miesięczną prenumeratę gazet. Platforma jest obecnie dostępna we Francji, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W katalogu ma ponad 1000 gazet i magazynów. Założona w 2007 roku, została do tej pory dofinansowana kwotą 10,9 milionów dolarów. Siedziba firmy znajduje się w Paryżu.

2. txtr

Firma powstała w 2008 roku, siedzibę ma w Berlinie i jest niezależną platformą dla e-czytelników. Udostępnia sklep z e-bookami, aplikację do czytania oraz inne usługi dla klientów. Finansuje go amerykański koncern 3M. W 2012 roku firma wprowadziła na rynek własny czytnik e-booków o nazwie txtr Beagle.

3. Bookmate

Wprowadzona na rynek przez rosyjski technologiczny startup Dream Industries. Jest to oparta na modelu subskrypcyjnym społecznościowa aplikacja na urządzenia mobilne. Obecnie korzysta z niej 1,5 miliona aktywnych użytkowników. Ostatnio została dofinansowana kwotą 3 milionów dolarów przez rosyjskiego giganta e-commerce, Ulmart.

4. 24Symbols

Aplikacja ta jest dziełem Hiszpanów. Określa się ją mianem „Spotify dla e-booków”. Użytkownicy mogą wybierać z katalogu 100 tysięcy tytułów przechowywanych w chmurze. Opiera się na modelu „freeemium”, czyli dostępna jest za darmo z opcją wykupienia dodatkowych funkcji na zasadzie subskrypcji. W maju 2014 roku firma Zed wykupiła 32% udziałów w 24symbols.

5. Fastr Books

Platformę stworzono podczas hackatonu Garage48. Od tamtej pory Fastr Books rozwija się i dziś oferuje aplikację na e-booki, iPhone i iPad. Aplikacja została uruchomiona w styczniu 2014 roku, w jej zasobach znajduje się 5 tysięcy darmowych e-booków. Program oferuje m in. tryb szybkiego czytania. Firma ma siedziby w Rydze i w Helsinkach.

6. BookLikes

Polski startup z Poznania podchodzi do e-czytelnictwa w nietypowy sposób. Firma powstała w 2011 roku jako blog społecznościowy, który miał zbliżać czytelników i umożliwiać im dzielenie się swoimi refleksjami na temat lektury. Z użyciem platformy można tworzyć swoją biblioteczkę, publikować na blogu oraz dzielić się przeczytanymi książkami na osi czasu. Projekt współfinansowany jest przez Europejski Program Rozwoju Regionalnego.

7. Ztory

Firma założona została w 2013 roku i działa w modelu subskrypcji czytelniczej. Serwis ma siedzibę w Sztokholmie i jest dostępny po szwedzku, hiszpańsku i katalońsku. Specjalizuje się w cyfrowych wersjach publikacji o bogatej grafice: magazynów czy książek dla dzieci. Ostatnio ogłoszono, że firma zostanie dofinansowana przez firmę Wellington Partners and D-Ax.

8. Blinkist

Firma została założona w 2012 roku. Oferuje czytelnikom streszczenia książek zwane „blinkami”. Podsumowują one najważniejsze zagadnienia z publikacji niebędących beletrystyką. W listopadzie 2013 roku firma zyskała dofinansowanie. Na razie aplikacja dostępna jest po niemiecku i po angielsku ale planowana już jest ekspansja na nowe rynki.

9. Booke

Kolejny polski startup, założony przez Grażynę Szczepaniak i Jarka Bogulaka. Jest to aplikacja na iOS, asystuje ona przy czytaniu „prawdziwych”, papierowych książek. Dzięki programowi można wyszukiwać słowa w konkretnym wydaniu, a także udostępniać cytaty. Polecenia można wydawać głosowo.

10. Openmargin

Podobnie jak aplikacja Readmill, Openmargin ma ambicję zostać społecznościową platformą dla czytelników. Jej użytkownicy mogą wzajemnie udostępniać notatki na temat konkretnych fragmentów książek. Holenderski startup powstał w 2011 roku.