Rośnie skuteczność reklam na Facebooku

Facebook wchodzi na rynek internetowych płatności mobilnych. Dzięki aplikacji Messenger będzie można przesyłać znajomym pieniądze. Funkcja jest gotowa do uruchomienia, choć Facebook nie udostępnił jej jeszcze użytkownikom.

Mark Zuckerberg już jakiś czas temu zapowiadał, że Facebook zamierza uruchomić mobilny system płatności, nie padały jednak żadne konkrety. Niedawno jednak stery Messengera przejął były szef PayPal, David Marcus. Ten transfer personalny staje się bardziej zrozumiały, gdy już wiemy, że Messenger zostanie wyposażony w funkcję umożliwiającą przesyłanie znajomym pieniędzy na podobnej zasadzie, jak przesyła się zdjęcia.

Nowe perspektywy e-commerce

Istnienie nowej funkcji dla użytkowników aplikacji odkrył Andrew Aude, student Stanford University, który użył Cycript, narzędzia umożliwiającego przeglądanie kodu aplikacji. Jak twierdzi Aude, funkcja jest gotowa do użycia, wystarczy że Facebook ją włączy.

Print screen nowej funkcji Messenger
Print screen nowej funkcji Messengera zrobiony przez Andrew Aude. Źródło: VB news

Oprócz znaczenia marketingowego i zyskania przewagi nad konkurencyjnymi aplikacjami do komunikacji, fakt ten może mieć znaczenie dla e-commerce. Użytkownicy będą bowiem rejestrowali na Facebooku liczne numery kart kredytowych. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem przycisku „kup”, który pozwoli na dokonywanie zakupu bezpośrednio z tablicy użytkownika. Fakt, że numer karty kredytowej jest już zarejestrowany w serwisie może zachęcić użytkownika do korzystania również z opcji przesyłu pieniędzy.

Poufność transakcji

Messenger umożliwi transfer środków za pomocą karty płatniczej. Będzie można zintegrować nową kartę lub korzystać z tej, którą użytkownik zapisał na Facebooku. Za bezpieczeństwo transakcji odpowiada specjalny wbudowany w aplikację kod PIN. Aby dokonać płatności, należy po prostu nacisnąć odpowiedni przycisk, wpisać kwotę i wysłać ją. Informacje o transakcji są poufne, Facebook nie udostępni ich na osi czasu użytkownika.

Na razie nie wiadomo, czy za transakcję będzie pobierana opłata, czy też nowa funkcja będzie dostępna za darmo. Za jedną transakcję Facebook będzie musiał zapłacić operatorom kart płatniczych od 0,4 do 0,5 dolara. Mimo, że w tej chwili nie ma informacji o opłatach, w przyszłości prawdopodobnie będą one naliczane.

Konkurent PayPala

Na razie funkcja nie umożliwia dokonywania płatności za pośrednictwem PayPal, jednak w kodzie aplikacji jest o nim wzmianka. Prawdopodobnie Messenger ma konkurować z systemami płatności bezpośrednich, takimi jak Venmo, Square Cash czy właśnie PayPal.

Całym Program jest prawdopodobnie w fazie testów. Można się spodziewać, że w pierwszej kolejności funkcja zostanie udostępniona użytkownikom na terenie Stanów Zjednoczonych.