aplikacje mobilne oszczedzanie na zakupach

Na rynku pojawia się coraz więcej aplikacji mobilnych, które pełnią funkcje nie tylko porównywarek cenowych, ale i serwisów rabatowych. Pomagają zaoszczędzić na zakupach spożywczych, informują o rabatach, promocjach, zbierają w jednym miejscu kupony rabatowe.

Najbardziej znanym twórcą tego typu aplikacji jest Groupon, który stale próbuje wyjść poza niszę zakupów grupowych i szybkich transakcji. Jednak na amerykańskim rynku aplikacji mobilnych pojawia się coraz więcej konkurentów. Oto kilku z nich, mających największe perspektywy rozwoju:

1. Ibotta

Aplikacja oferuje różne opcje oszczędnościowe typu payback w licznych sieciach i sklepach. Program powstał jako alternatywa dla elektronicznych kuponów i pierwotnie obsługiwał głównie kategorie produktów spożywczych i szybko zbywalnych. Z czasem aplikacja rozszerzyła działalność na inne obszary e-handlu: wina i alkohole, ubrania, sprzęt elektroniczny, restauracje, artykuły dla zwierząt, akcesoria domowe i inne.

ibotta aplikacja mobilna
Aplikacja mobilna Ibota

Dzięki programowi stosunkowo łatwo oszczędzać na zakupach spożywczych, a właściwie otrzymywać zwrot części kwoty za zakupy w sklepie stacjonarnym. Wystarczy zeskanować kody kreskowe produktów i zrobić zdjęcie paragonu.

Użytkownicy Ibotty dostają gratyfikację za kupowanie produktów codziennego użytku, takich jak na przykład mleko. W ten sposób konsumentów zachęca się do regularnego korzystania z aplikacji. Można też oszczędzać wspólnie z innymi osobami. Zbierane punkty wymieniane są na gotówkę za pomocą PayPala, Venmo lub zwracane pod postacią kart podarunkowych.

2. Checkout 51

Aplikacja podobna jest do Ibotty. Dopasowuje zakupy z rachunku sklepowego do listy produktów w bazie ofertowej. Aby rozpocząć korzystanie, trzeba sfotografować paragon, a następnie wybrać e-kupony, które chcemy dopasować.

Checkout51 aplikacja mobilna
Aplikacja Checkout51

W wielu przypadkach oferta z tej aplikacji pokrywa się z produktami, które znajdziemy w Ibotta. Checkout51 oferuje ponad to własne, unikalne promocje. Po uzbieraniu co najmniej 20 dolarów, możemy poprosić o wypłatę środków.

3. Shopmium

Aplikacja działa podobnie jak dwie poprzednie, jednak transakcje nie muszą być związane z żadnym konkretnym sklepem czy siecią. Program honoruje rachunki za wszystkie transakcje, pod warunkiem że produkty pokrywają się z ofertą dostępną w Shopmium. Na rachunku muszą być jednak spisane szczegóły produktu, co może być problemem w mniejszych sklepach, które drukują najprostsze paragony fiskalne.

[fve]https://www.youtube.com/watch?v=Os-01onjJL0[/fve]

4. SavingStar

Kolejna aplikacja, która działa na zasadzie payback. Współpracuje z wieloma sieciami i supermarketami, dzięki czemu jest uniwersalna. Z jej użyciem można również rozliczać zakupy robione w drogeriach i aptekach. Często promuje zdrową żywność, zachęcając nagrodami do kupowania świeżych warzyw i owoców. To odróżnia ją od klasycznych kuponów, które najczęściej premiują produkty o długim terminie przydatności do spożycia.

Saving star aplikacja mobilna
Aplikacja SavingStar

W aplikacji tej dostępna jest opcja zapisywania kart lojalnościowych, dzięki czemu łatwiej można zbierać nagrody.

5. Groupon Snap

Stosunkowo późno na rynku pojawiła się aplikacja Groupon Snap, dzięki której można zarabiać na zakupach spożywczych. Na początku wybór produktów był niewielki, w porównaniu z tym co oferowała konkurencja, jednak szybko się to zmienia. Niektóre oferty można wykorzystać tylko raz, można też wyczerpać limit odzyskiwanych pieniędzy dla poszczególnych produktów. W pozostałych aplikacjach dostępnych na rynku również wprowadzono podobne ograniczenia.

Groupon również pomaga oszczędzać na zakupach codziennych produktów, np. na chlebie czy mleku.

[fve]https://www.youtube.com/watch?v=vANP1cflUCA[/fve]

6. Favado

Może nie jest to najpiękniejsza spośród opisywanych aplikacji, ale na pewno jest najbardziej praktyczna. Zamiast dawać nagrody za robienie zakupów, pomaga oszczędzać, podpowiadając gdzie i co jest akurat w promocji, z których kuponów korzystać i gdzie je znaleźć. Jeśli klient nadal wycina tradycyjne kupony, aplikacja będzie dla niego pomocna. Przyda się również tym, którzy nie korzystają z kuponów, gdyż podpowie, gdzie kupić taniej.

[fve]https://www.youtube.com/watch?v=O4adPnWCOMI[/fve]

7. Southern Savers

Bardzo dobra opcja dla klientów, którzy chcą nauczyć się poruszać po świecie zniżek i przecen, a także poznać mechanizmy, na których opierają się aplikacje do oszczędzania na zakupach. Można się dzięki niej dowiedzieć, które kupony zbierać i jak łączyć oferty. Aplikacja pomoże połączyć kupony rabatowe z wyprzedażami w najbardziej popularnych sklepach, aby zaoszczędzić jeszcze więcej. Daje też opcję tworzenia listy zakupów i poszukiwania kuponów w obszernej bazie danych.

Suthern Savers aplikacja
Aplikacja Suthern Savers

8. Receipt Hog

Dzięki tej aplikacji również możemy skanować paragony i otrzymywać za nie zwroty. Jednak sprawa komplikuje się przy realizowaniu płatności: aplikacja wypłaca nagrody w „monetach”, które trzeba potem wymienić na gotówkę. Przez to czasami ciężko zorientować się, ile zaoszczędziliśmy.

Twórcy aplikacji poszli też w kierunku badań rynku i chodzi im raczej o zbieranie danych o konsumentach niż o zachęcenie do kupowania poszczególnych produktów. Dlatego też skanowanych rachunków nie dopasowuje się tutaj do konkretnych ofert.

Receipt Hog aplikacja
Aplikacja Receipt Hog