Stoisko Siemacha na Shopping Center Forum 2014
Stoisko Siemacha na Shopping Center Forum 2014

Znaczenie współpracy centrów handlowych, samorządów lokalnych i organizacji społecznych w kształtowaniu społecznej funkcji miast było jednym z tematów, który został poruszony na stoisku Gemini Park i Stowarzyszenia Siemacha podczas Shopping Center Forum 2014. Placówki wychowawcze Stowarzyszenia Siemacha to modelowy przykład połączenia biznesu ze społeczną inicjatywą.

– Współczesne galerie handlowe, które przejmują wiele funkcji publicznych, a tym samym pretendują do roli alternatywnych centrów miejskich, muszą – obok oferty komercyjnej – wkalkulować w swoją działalność ofertę społeczną. Galerie, które stają się współczesnymi ulicami, powinny odważnie podjąć te same wyzwania, z którymi mierzą się ulice – mówi ks. Andrzej Augustyński, szef Siemachy.

– Innowacyjny projekt obecnie realizujemy w 4 miastach. Są to placówki Siemacha Spot w: krakowskim Bonarka City Center, kieleckiej Galerii Korona, tarnowskim Gemini Park oraz rzeszowskim Millenium Hall. Dziękujemy naszemu kluczowemu partnerowi – Gemini Park oraz prezesowi Gemini Holding Rafałowi Sonikowi za zaproszenie do udziału w targach Shopping Center Forum – dodaje.

To z inicjatywy właściciela i prezesa Gemini Holding, Rafała Sonika, powstał projekt Stowarzyszenia Siemacha, powiązany z centrami handlowymi. Pierwsza w Europie placówka przy galerii handlowej, w której młodzież i dzieci mogą aktywnie spędzać wolny czas realizując swoje pasje, utworzona została właśnie przy tarnowskim Gemini Park. Budowa obiektu o pow. 2 tys. mkw. ruszyła w kwietniu 2009 r., a w połowie października 2010 r. został on przekazany na rzecz ośrodka prowadzonego przez Stowarzyszenie. W budynku odbywa się szereg bezpłatnych zajęć muzycznych, tanecznych, językowych i sportowych, dostępna jest także specjalistyczna pomoc pedagogiczna. Podopieczni stowarzyszenia mają także możliwość współorganizacji wydarzeń, które odbywają się w tarnowskim Gemini Park.