Księgarnia Matras

Obecnie sieć Matras to blisko 180 księgarni na terenie całej Polski. W tym roku Matras przekroczył granicę 100 księgarni zlokalizowanych na terenie centrów handlowych. Plany spółki na najbliższy czas zakładają opracowanie nowej koncepcji księgarni, kontynuację rozwoju sieci na terenie Polski i zwiększenie sprzedaży przez internet.

– Obecnie Matras ma już 103 księgarnie w centrach handlowych. Łącznie zajmują one powierzchnię 14 037 mkw. Tylko w 2013 roku Matras otworzył aż 14 księgarni na terenie centrów handlowych, a od początku tego roku 6 księgarni w CH (Elbląg, CH Ogrody; Marki M1; Kraków, Dworzec PKP; Kalisz, Galeria Amber; Wrocław, Pasaż Grunwaldzki; Warszawa, CH Blue City). Otworzyliśmy lub wyremontowaliśmy także kilka księgarni przy ulicach, m.in. w Lublinie i Warszawie: kultowa księgarnia Matras w Warszawie przy ul. Nowy Świat 41, dawny Leksykon – mówi w rozmowie z portalem Retailnet Mariusz Rutowicz, prezes spółki Matras.

Jakie są plany spółki na przyszłość?

– Kontynuujemy rozwój sieci na terenie Polski, zarówno jeśli chodzi o fizyczne lokalizacje, jak i księgarnię internetową, która z roku na rok mocno zwiększa dynamikę działania. Opracowujemy nowe koncepty Matras – księgarni przyszłości. Rozwijamy jeszcze ściślejszą współpracę z wydawnictwami. Szykujemy kolejny skok jakościowy w naszej ofercie, usługach i w obsłudze klienta – podkreśla prezes Matras.

Przypomnijmy, w swoich księgarniach Matras oferuje ponad 120 tys. tytułów książek i kilka milionów egzemplarzy od literatury pięknej, poprzez biografie, aż po książki dla dzieci. Matras współpracuje na stałe ze 120 księgarniami niezależnymi, zaopatruje około 100 bibliotek oraz dostarcza książki do 1,5 tys. księgarń i 1,9 tys. innych odbiorców (szkoły, instytucje publiczne, firmy) oraz współpracuje z ok. 1,5 tys. wydawcami.

Dynamiczna ekspansja Matras oraz zmiany w sieci dostrzegło Jury konkursu Retailers’ Awards 2015. Sieć została nominowana do nagrody w kategorii SCF Music, Bookshops&Newsagents Retailer of the Year 2015. Zwycięzcę poznamy już 3 marca 2015 podczas Shopping Center Forum Winter Edition.