fot. Shutterstock

 

fot. Shutterstock

Według najnowszego raportu przygotowanego przez firmę doradczą CBRE, wolumen inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (z wyłączeniem Rosji) wzrósł o 11 proc. w zestawieniu rok do roku. W rozmowie z Retailnet specjaliści podkreślają, że rynek centrów handlowych będzie wciąż rozwijał się w naszym kraju, ale niebawem zaobserwujemy wzrost znaczenia choćby ulic handlowych.

– Sektor centrów handlowych przyciągnął w 3 pierwszych kwartałach 2014 r. 413 mln euro. Największe transakcje sprzedaży dotyczyły takich obiektów jak Poznań City Centre w Poznaniu, Galeria Mazovia w Płocku, Galeria Piła w Pile, NoVa Park w Gorzowie. W tym roku nie odnotowaliśmy spektakularnych transakcji handlowych, głównie ze względu na brak oferty portfelowej oraz brak w ofercie najlepszych obiektów, które w dużej części były niedawno zakupione. Kilka dużych ciekawych transakcji jest jednak w trakcie negocjacji i być może zostaną zamknięte jeszcze w tym roku – mówi dla Retailnet Joanna Mroczek, dyrektor działu doradztwa i badań rynku w CBRE.

– Rynek handlowy nadal intensywnie się rozwija w Polsce. W 2014 roku oddano do użytku 355 300 mkw. powierzchni centrów handlowych. Do końca roku zakończy się budowa kolejnych 92 tys. mkw. a w 2015 r. 688 tys. mkw. i tym samym podaż przekroczy 11 milionów mkw. powierzchni. Popyt jednak jest stosunkowo ograniczony do najlepszych obiektów i najlepszych lokalizacji. Z tego powodu nowe marki przyglądają się również ulicom handlowym i przewidujemy, że w niedługim czasie, wraz z nowymi inwestycjami np. w Warszawie, ulice handlowe zyskają bardzo na znaczeniu – dodaje Joanna Mroczek.

Polski rynek nieruchomości nieprzerwanie przyciąga silnych inwestorów – w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy (do końca września 2014) zainwestowano tu 1,8 miliarda euro. Jednakże ograniczona dostępność nieruchomości komercyjnych najwyższej klasy sprawia, że inwestorzy coraz chętniej przyglądają się rynkowi czeskiemu, rumuńskiemu i węgierskiemu, na których wzrost wartości inwestycji wynosił odpowiednio 11 proc., 215 proc. i 126 proc.

– Polska jest najaktywniejszym krajem na rynku nieruchomości komercyjnych spośród wszystkich krajów znajdujących się w regionie CEE. Na rynku pojawiło się wiele funduszy amerykańskich, dotychczas nieobecnych w Polsce – mówi Joanna Mroczek, dyrektor działu doradztwa i badań rynku w CBRE.

W całej Europie inwestycje w nieruchomości wyniosły 133 mld euro od początku 2014r., co oznacza wzrost o 27 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Kluczowe rynki to Wielka Brytania i Niemcy, gdzie widać dużą aktywność inwestorów. Istotne ożywienie widać również w Hiszpanii i Irlandii. Dzieje się tak, ponieważ wiele funduszy zaczęło interesować się również ofertami i lokalizacjami oportunistycznymi, nie tylko najlepszymi obiektami.