Firma Valad Europe podpisała umowę z nowym inwestorem dotyczącą utworzenia spółki joint venture Valad Central Europa Retail Partnership (VCERP). Nowa firma zbuduje portfel nieruchomości handlowych zlokalizowanych w Europie Środkowej, przede wszystkim w Polsce i Czechach. Na ten cel wyda kwotę 500 mln euro. Pierwszą inwestycją w ramach VCERP jest zakup od ING Real Estate Finance centrum handlowego Galeria Butovice w Pradze (Czechy).

Spółka Valad Central Europa Retail Partnership będzie inwestować w centra handlowe pierwszej i drugiej generacji, parki handlowe, centra outletowe w Polsce i Czechach. Strategia spółki będzie polegała na zakupie pojedynczych obiektów o wartości pomiędzy 10 do 60 mln euro oraz w portfele nieruchomości przekraczające wartość 50 mln euro. VCERP zasilona kapitałem 200 mln euro będzie nabywać obiekty przy 60-70 proc. poziomie finansowania dłużnego, które pozyska od kredytodawców, z którymi Valad Europe już współpracuje.

Zakupiona przez VCERP Galeria Butovice w Pradze została wybudowana w 2005 roku. Obiekt o powierzchni 36,5 tys. mkw. posiada około 100 najemców, w tym sieć supermarketów Albert, Intersport, czy H&M.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z nowym inwestorem, który tak jak my jest zainteresowany inwestowaniem w Polsce i Czechach. Te państwa w ostatnich latach miały najwyższe wskaźniki wzrostu PKB w Europie. Ponadto posiadają bardzo dobre aktywa – mówi Christian Bearman, Head of Corporate Development and Operations Valad Europe.

Spółka Valad Europe zarządza 430 nieruchomościami obejmującymi około 4,3 mln mkw. Jej główna działalność skupia się na podnoszeniu wartości zarządzanymi inwestycjami w sektorze nieruchomości, przy pomocy jej lokalnych zespołów. Valad Europe aktualnie zarządza nieruchomościami wynajętymi przez około 4,2 tys. najemców.

Spółka Valad Europe zatrudnia 180 osób w 22 biurach w 13 państwach w całej Europie.

Spółka Valad Europe jest prywatną, niezależną spółką w pełni współpracującą ze swoimi partnerami inwestycyjnymi i bankowymi.
Głównymi udziałowcami Valad Europe są zarząd spółki oraz fundusz Blackstone Real Estate Partners VI L.P. – światowy fundusz nieruchomości o łącznej wartości 10,9 miliardów dolarów (7,5 miliardów euro).