Przemysław Gurban, dyrektor operacyjny Agata Meble
Przemysław Gurban, dyrektor operacyjny Agata Meble

O planach rozwoju sieci sklepów Agata Meble redakcja Retailnet.pl rozmawia z Przemysławem Gurbanem, dyrektorem operacyjnym Agata Meble

Czy od początku rozwoju zakładaliście otwarcia samodzielnych salonów, czy również w parkach lub centrach handlowych?

Obecnie posiadamy 16 sklepów wielkopowierzchniowych. Dwa z nich funkcjonują na zasadzie najmu powierzchni handlowej, natomiast pozostałe to w pełni samodzielne, własne obiekty, znajdujące się w sąsiedztwie dużych parków handlowych. Zależy nam na funkcjonowaniu w lokalizacjach, w których występuje efekt synergii oraz możliwe jest spełnianie różnych potrzeb klientów w jednym miejscu. Dobrym tego przykładem jest nasz salon w Katowicach, obok którego znajdują się sklepy bezpośrednio związane z budownictwem czy wyposażeniem wnętrz, w tym również salony meblowe. Klienci bardzo cenią sobie takie rozwiązania.

Obecnie w waszej sieci działa 16 salonów wielkopowierzchniowych. Ile w tym roku otworzyliście sklepów?

W tym roku nie otworzyliśmy żadnego nowego sklepu. Ostatnie otwarcie odbyło się we wrześniu 2013 i dotyczyło lokalizacji w Krakowie – obecnie jest to nasz najnowocześniejszy salon.

Jakie jeszcze miasta was interesują pod względem rozwoju?

Obecnie zależy nam na pełnym zagospodarowaniu strefy wschodniej. Tam też planujemy otworzyć dwa nowe salony – w Lublinie i Białymstoku. W najbliższym czasie mamy także w planach wzmocnienie naszej oferty w Warszawie. Już teraz mogę powiedzieć, że niedługo ruszą prace budowlane związane z inwestycją w tej lokalizacji. Poza tymi trzema miastami interesuje nas wiele innych, które swoim potencjałem wpisują się w strategię rozwoju Agata Meble.

Czy macie kilka konceptów sklepów Agata Meble?

Mamy jeden, standardowy koncept architektoniczny dla sklepów Agata Meble. Powstał on na bazie naszego wieloletniego doświadczenia – wiemy, że świetnie się sprawdza, dlatego chcemy się go trzymać również przy przyszłych inwestycjach.

Na przyszły rok planujecie otwarcie trzech sklepów sieci. W jakich lokalizacjach i jaką zajmą powierzchnię?

W 2015 roku planujemy otwarcie sklepów w Białymstoku oraz Lublinie. Białostocka inwestycja zlokalizowana jest w dzielnicy Fasty przy ul. Narodowych Sił Zbrojnych w sąsiedztwie innych sklepów wielkopowierzchniowych. Otwarcie tego sklepu zaplanowane jest na sierpień 2015 roku. Całkowita powierzchnia sklepu będzie wynosiła blisko 14 tys. mkw. Do dyspozycji klientów będzie ponadto 212 miejsc parkingowych. W Lublinie z kolei powierzchnia całkowita salonu wyniesie blisko 15 tys. mkw. Salon będzie znajdował się przy zbiegu al. Kraśnickiej i ul. Jana Pawła II. Będzie to jeden z naszych największych obiektów. Klienci będą tam mogli również korzystać z 261 miejsc parkingowych. Otwarcie zaplanowane jest na październik 2015 roku. W planach mamy także trzecią inwestycję w Warszawie. Niedługo rozpoczną się związane z nią prace budowlane.

Czy pozyskując lokalizację, kupujecie nieruchomość, czy budujecie obiekt na wynajętym terenie?

Zawsze kupujemy nieruchomości gruntowe, na których budujemy nasze własne obiekty. Dzięki temu wszystkie salony tworzone są według tej samej koncepcji.

Jaki widzicie potencjał rynku i możliwości dla sieci Agata Meble?

Na razie skupiamy się na poszerzeniu sieci Agata Meble o trzy lokalizacje. W Białymstoku oraz Lublinie już trwają prace budowlane, a niedługo rozpoczną się także w Warszawie. W przyszłości planujemy oczywiście kolejne otwarcia – na tym etapie mogę tylko powiedzieć, że mamy kolejne 3 projekty, które są już w zaawansowanych fazach koncepcyjnych.

Historia Agata Meble sięga 1952 roku. Powstało wówczas przedsiębiorstwo „Bytomskie Fabryki Mebli”. W jego skład weszły państwowe zakłady położone w rejonie Górnego Śląska. W latach 70. wybudowano nowy zakład w Katowicach, do którego w 1973 roku przeniesiono siedzibę firmy oraz zmieniono jej nazwę na Katowickie Fabryki Mebli „Agata” w Katowicach. 8 czerwca 1994 roku przedsiębiorstwo państwowe przekształciło się w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa i ponownie zmieniło nazwę na Katowickie Przedsiębiorstwo Meblowe „Agata” Spółka Akcyjna z siedzibą w Katowicach. Obecnie 100 proc. akcji należy do osób fizycznych. Po prywatyzacji Agata Meble kontynuowała rozwój w oparciu o wielkopowierzchniowe centra handlowe. W ciągu swojej 60-letniej historii stała się niezwykle rozpoznawalną firmą. Obecnie jest jednym z największych w Polsce dystrybutorów mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz.