e-commerce interaktywne terminale

Brytyjska sieć apteczna testuje w swoich lokalach specjalistyczne terminale wyposażone w dotykowe ekrany. Klienci mogą dzięki nim nie tylko przejrzeć pełną ofertę apteki, ale również złożyć zamówienie i dokonać płatności.

Na razie nowoczesne urządzenia sprzedażowe firmy Protouch, wyposażone w czytniki kodów kreskowych oraz terminale do płatności kartą, zainstalowane zostały w 9 flagowych aptekach Lloyds Pharmacy. Wcześniej sieć testowała inne rozwiązanie. Apteki wyposażone były w tablety, na których klienci mogli przeglądać ofertę i dokonywać zakupów.

Ten model sprzedaży nie spełnił jednak pokładanych w nim nadziei. Przedstawiciele sieci przekonują, że samoobsługowe terminale są lepszym i bardziej efektywnym rozwiązaniem, które zapewnia klientom większą swobodę dokonywania zakupów.

Łączą showrooming ze sprzedażą online

Dzięki terminalom Xen X5 klienci mają możliwość samodzielnie przejrzeć pełną ofertę apteki, zeskanować produkt i poznać jego szczegółowy opis, czy obejrzeć poglądowe materiały wideo. Jeżeli jakiś produkt wzbudzi ich zainteresowanie, za pośrednictwem terminalu mogą również złożyć zamówienie, a także dokonać płatności kartą kredytową. Co więcej, terminal służy również jako drukarka. Dzięki temu odwiedzający aptekę mogą samodzielnie wydrukować ulotki i broszury z interesującymi ich poradami medycznymi.

[fve]https://www.youtube.com/watch?v=VpwL9gxbXqQ[/fve]

E-apteka z opcją click&collect

Lloyds Pharmacy, poza siecią aptek stacjonarnych, prowadzi również sprzedaż w internecie. Sieć wprowadziła także możliwość osobistego odbioru zakupionych w e-sklepie produktów. Na razie usługa dostępna jest jedynie dla mieszkańców południowo-wschodniej Anglii. Każde zamówienie złożone do godziny 14 będzie gotowe do odebrania we wskazanej aptece już następnego dnia w godzinach popołudniowych. Najpierw klient jest mailowo informowany, że jego zamówienie zostało przyjęte do realizacji, a następnie (już telefonicznie), że przesyłka czeka na niego do odbioru.

Cała usługa jest darmowa. Istnieje również możliwość zamówienia dostawy do domu. Usługa kurierska kosztuje niecałe 3 funty oraz niecałe 5 funtów w przypadku opcji ekspres (dostawa następnego dnia). Zakupy powyżej 35 funtów dostarczane są za darmo.

Sieć Lloyds Pharmacy posiada ponad 1650 placówek na terenie Wielkiej Brytanii. Firma zatrudnia ok. 17 tys. pracowników. Rocznie realizuje ok. 150 mln recept.