Obecnie Immofinanz Group realizuje w Polsce m.in. CH Tarasy Zamkowe
Obecnie Immofinanz Group realizuje w Polsce m.in. CH Tarasy Zamkowe

O planach inwestycyjnych spółki Immofinanz redakcja Retailnet.pl rozmawia z Eduardem Zehetnerem, prezesem Immofinanz Group.

Po otwarciu Vivo w Pile, kolejny projekt w tym formacie ruszy w Stalowej Woli, a następne są już planowane. Jak wygląda struktura własności tych pozostałych lokalizacji?

Oprócz nieruchomości w Stalowej Woli, mam zaplanowane jeszcze dwie lokalizacje pod obiekty typu Vivo!. Pozyskanie nieruchomości odbywa się poprzez standardowe procedury. Staramy się zabezpieczyć działkę, a następnie wystąpić o pozwolenia na budowę. Potem rozpoczniemy budowę.

W 2015 roku uruchomicie centrum handlowe Tarasy Zamkowe w Lublinie. Czy po tej inwestycji rozważacie jeszcze budowę dużych obiektów handlowych w Polsce?

Przyglądamy się działkom na sprzedaż w większych miastach. Natomiast niewiele ich zostało i nie ma za dużego do wyboru. Dlatego koncentrujemy się na miastach wielkości Piły, ponieważ jest tam zdecydowanie większy potencjał.

Jak wyglądają plany rozwoju Immofinanz Group w Rosji?

Obecnie w Rosji pracujemy nad rozbudową jednego z naszych centrów handlowych w Moskwie. Ponadto w Rosji widzimy duży potencjał do rozwoju centrów handlowych typu Vivo! Na terenie obwodnicy Moskwy jest bardzo dużo miast wielkości Piły.

Jak wygląda zatem budżet na inwestycje w 2015 roku?

Planujemy w przyszłym roku zainwestować 500 -700 mln euro, czyli 2-3 mld zł.

W 2013 roku sprzedaliście centrum handlowe Silesia City Center. Czy obiekty handlowe, które budujecie zazwyczaj później wystawiacie na sprzedaż?

Właśnie tak wygląda nasz model biznesowy. W przypadku Silesia City Center, w pewnym momencie ceny przestały rosnąć i zdecydowaliśmy, że jest to dobry moment na transakcję. Obiekt sprzedaliśmy za 1,6 mld zł, a czysty zysk wyniósł około 800 mln zł, który następnie mogliśmy zainwestować.

Immofinanz Group rozwija również retail parki Stop.Shop. Czy planujecie sprzedaż tego segmentu obiektów?

Tak, mieliśmy już pytania dotyczące sprzedaży sieci retail parków Stop.Shop. Jednak uważam, że ta struktura nie jest jeszcze dostatecznie dojrzała i ciągle się rozwija. Obecnie w portfolio mamy 51 obiektów Stop.Shop w 6 krajach. Rozpoczęliśmy rozwój tej marki w Serbii i planujemy w Rumunii. Dlatego może za trzy lata będziemy rozważać ten temat.

Immofinanz Group jest notowana w indeksie ATX na Wiedeńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oraz Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od momentu założenia w 1990 r. zgromadziła portfel ponad 470 wysokiej klasy nieruchomości o wartości około 6,9 mld euro. Jako „machina napędzająca rynek nieruchomości” koncentruje się na połączeniu 3 podstawowych obszarów działalności: rozwoju trwałych, specjalnie zaprojektowanych wysokiej klasy nieruchomości w najlepszych lokalizacjach, aktywnym zarządzaniu aktywami oraz zoptymalizowanym cyklu sprzedaży. Celem firmy jest uzyskanie wysokiej rentowności podczas całego procesu zmiany wartości, z jasno określonym, ujednoliconym i uprzemysłowionym procesem. Immofinanz posiada profil skoncentrowany na nieruchomościach w segmencie biurowym, handlowym i logistycznym na 8 rynkach, w tym w: Austrii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Rumunii, Polsce i Rosji.