polski standard platnosci

Wprowadzany przez spółkę Polski Standard Płatności (PSP) system mobilnych płatności BLIK uzyskał już wszystkie niezbędne zezwolenia niezbędne do rozpoczęcia działalności. System ma ruszyć jeszcze w IV kwartale 2014 roku.

BLIK umożliwi milionom użytkowników smartfonów dokonywanie płatności w sklepach, wypłacanie telefonem gotówki w bankomatach, dokonywanie płatności w internecie, a w przyszłości również wzajemne rozliczenia pomiędzy posiadaczami telefonów (tzw. płatności P2P). System otrzymał już wymagane zezwolenia wydane przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz UOKiK.

Rozwijają m-płatności w Polsce

“System otwarty jest dla wszystkich banków i innych uczestników rynku finansowego w Polsce. Pracujemy nad tym, aby Polska była liderem płatności przez telefon w Europie. Jesteśmy zdeterminowani, aby już na starcie, który planujemy w czwartym kwartale tego roku, klienci mieli do dyspozycji maksymalnie dużą sieć punktów akceptujących płatności mobilne PSP” – zapowiada Adam Malicki, prezes spółki Polski Standard Płatności.

Zgodnie z zapowiedziami firmy, w tym roku odbędą się pierwsze pilotażowe transakcje, natomiast w pierwszych miesiącach przyszłego roku rozpiętość sieci akceptacji powinna przekroczyć kilkadziesiąt tysięcy punktów.

Wystarczy wpisać kod

Korzystanie z systemu, który został zbudowany na bazie aplikacji IKO PKO Banku Polskiego, nie będzie skomplikowane. W momencie dokonywania płatności w sklepie na aplikacji telefonu wyświetli się 6-cyfrowy kod BLIK, który posłuży za potwierdzenie transakcji. Ten kod wraz z saldem na koncie będzie weryfikowany przez system. Po weryfikacji możliwie będzie dokonanie płatności.

Brak ukrytych opłat

Kolejną zaletą aplikacji jest wyeliminowanie dodatkowych ukrytych kosztów oraz stawek kartowych. Zdaniem twórców nowego systemu, ze względu na innowacyjny charakter projektu oraz niższe od obowiązujących stawek kartowych koszty funkcjonowania, wpłynie on pozytywnie na obrót bezgotówkowy, a przez to na efektywność gospodarczą.

Banki ponad podziałami

Podobne projekty są już wprowadzane w całej Europie, natomiast tylko w Polsce banki zjednoczyły się w celu stworzenia spójnej platformy. Przypomnijmy, że spółka Polski Standard Płatności została utworzony dzięki porozumieniu zawartemu przez: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO Bank Polski.

Dodatkowo w tym roku spółka podpisała listy intencyjne z: Eurobankiem, BNP Paribas Bankiem Polska, Credit Agricole, Getin Bankiem, Idea Bankiem, Dotpay, CashBill, IT Card.

Jak zapewniają władze spółki, system BLIK jest otwarty na innych uczestników rynku, czyli na tych samych warunkach będą mogły z niego korzystać wszystkie zainteresowane banki i firmy polskiego rynku finansowego.

Adam Malicki przekonuje, że BLIK to rozwiązanie dla banków różnego typu, zarówno tych dużych z milionami klientów, jak i tych działających lokalnie. To również oferta dla agentów rozliczeniowych. To wreszcie, a może przede wszystkim, rozwiązanie dla sklepów różnego typu i wielkości.

Konkurencja dla kart płatniczych

Transakcje dokonywane przy pomocy smartfonów to przyszłość płatności. Już teraz miliony posiadaczy smartfonów korzystają z zainstalowanych w nich mobilnych aplikacji bankowych. Klienci coraz chętniej przekonują się do aktywnego wykorzystywania telefonów jako wygodnego narzędzia do zarządzania finansami osobistymi.

PSP dostarcza rozwiązanie, które sprawia, że te przyszłe centra osobistych finansów, zyskują nowe, niezwykle przydatne funkcje. Telefon stanie się praktycznym narzędziem do dokonywania płatności w dziesiątkach, a docelowo w setkach tysięcy miejsc.

BLIK będzie lokalnym systemem płatności, a to oznacza, że będzie działał – przynajmniej na razie – tylko na terenie Polski.