Już w przyszłym roku może zacząć funkcjonować nowy, wygodniejszy i bardziej bezpieczny, standard uwierzytelniania płatności online. Ma on systematycznie zastępować stosowany obecnie protokół 3D Secure.

Organizacje płatnicze Visa i MasterCard wspólnie pracują nad wprowadzeniem nowego sposobu zabezpieczania płatności online. Obecnie stosowane systemy, takie jak Verified by Visa czy MasterCard SecureCode, oparte są na technologii 3D Secure.

Co prawda gwarantuje ona wysoki poziom bezpieczeństwa dla transakcji w internecie poprzez uwierzytelnianie zarówno kupującego, jak i sprzedawcy internetowego, ale jej stosowanie bywa uciążliwe dla użytkowników. Muszą oni zapamiętać hasła, które weryfikują, czy są oni właścicielami karty. Teraz ma się to zmienić.

Biometryka w płatnościach online

Nowy system ma być bardziej przyjazny w użytkowaniu. Chodzi o to, żeby konsumenci nie musieli zapamiętywać kolejnych haseł, które są niezbędne do potwierdzenia internetowej płatności. Wraz z uruchomieniem nowego standardu bezpieczeństwa, podczas autoryzacji płatności klienci będą otrzymywali, najprawdopodbniej za pośrednictwem sms-ów, jednorazowy kod. Niewykluczone, że do weryfikacji transakcji stosowane będą także odciski palców, czyli technologia biometryczna.

[fve]https://www.youtube.com/watch?v=DhxWCEGZdiQ[/fve]

Wzrost mobilnych płatności

Jak wynika z badań firmy Juniper Research, do 2018 roku aż 30% płatności online będzie odbywało się za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Obecne standardy uwierzytelniania płatności skrojone są przede wszystkim na potrzeby użytkowników komputerów stacjonarnych. Te nowe muszą wziąć pod uwagę zmieniające się trendy i zwiększającą się mobilność konsumentów.

“Każdy z nas oczekuje, że akceptacja płatności będzie zarówno szybka, jak i bezpieczna. Chcemy identyfikować ludzi w oparciu o to, jacy są, a nie o to, co pamiętają. Już obecnie mamy za dużo haseł i numerów do zapamiętania. To stwarza niepotrzebne problemy dla firm i klientów” – podkreśla Ajay Bhalla, President of Enterprise Security Solutions w firmie MasterCard.

Koniec z hasłami

W związku z tym w przyszłości obie organizacje płatniczne zamierzają całkowicie wycofać się ze stosowania wszelkiego rodzaju haseł. Zamiast tego do autoryzacji płatności służyć ma…ludzkie ciało. Już obecnie testowana jest aplikacja do rozpoznawania twarzy i głosu posiadacza karty. Jeszcze inną opcją może być zastosowanie specjalnej opaski na nadgarstek, która rozpoznawałaby rozpoznawać użytkownika na podstawie pomiaru rytmu serca.