Mariusz Rutowicz, prezes Matras
Mariusz Rutowicz, prezes Matras

Sieć księgarni Matras została nominowana do nagrody SCF Retailers Awards 2015 w kategorii Music, Bookshop&Newsagents Retailer of the Year 2015. O podsumowanie roku i plany spółki na przyszłość prosimy Mariusza Rutowicza, prezesa Matras SA

Jak w ciągu roku rozwijała się sieć Matras? Ile punktów ma obecnie?
Sieć Matras to obecnie blisko 180 księgarni zlokalziowanych na terenie całej Polski. W tym roku Matras przekroczył granicę 100 księgarni zlokalizowanych na terenie centrów handlowych. Obecnie ma już 103 księgarnie w centrach handlowych. W 2013 roku Matras otworzył aż 14 księgarni na terenie centrów handlowych. Otworzyliśmy lub wyremontowaliśmy także kilka księgarni przy ulicach, m.in. w Lublinie i Warszawie.

Co było ważnym wydarzeniem dla firmy w ostatnim roku?
W 2014 roku kontynuowaliśmy restrukturyzację firmy. Kluczowym jednak wydarzeniem dla sieci księgarni Matras jest pozyskanie w tym roku nowego właściciela – firmy – spółki Nowe Powierzchnie SA – związanej z Jerzym Kowalewskim, właścicielem księgarni działających od 10 lat pod marką Traffic Club. Zmiana ta wiąże się z dofinansowaniem firmy i umożliwieniem jej dalszego dynamicznego rozwoju. Poza tym w 2014 roku po raz pierwszy zauważył i docenił nas biznes – właśnie poprzez nagrodę Retailer of The Year 2014 w kategorii Music, Bookshops & Newsagents.

Jakie są plany Matras na przyszłość?
Kontynuujemy rozwój sieci na terenie Polski, zarówno jeśli chodzi o fizyczne lokalizacje, jak i księgarnię internetową, która z roku na rok mocno zwiększa dynamikę działania. Opracowujemy nowe koncepty Matras – księgarni przyszłości. Rozwijamy jeszcze ściślejszą współpracę z wydawnictwami. Szykujemy kolejny skok jakościowy w naszej ofercie, usługach i w obsłudze klienta.

Zwycięzcę konkursu Retailers’ Awards 2015 poznamy 3 marca 2015 podczas Shopping Center Forum Winter Edition.