Quandoo to platforma do rezerwacji stolików w restauracjach

Startup Quandoo, który stworzył m.in. aplikację do rezerwowania przez internet stolików w restauracjach, był partnerem Warsaw Restaurant Week.

Impreza kulinarna odbyła się w drugim tygodniu listopada 2014 roku. Stoliki w restauracjach, które brały udział w wydarzeniu, można było rezerwować za pośrednictwem aplikacji Quandoo. Niemiecki startup pozyskał wtedy sporo nowych partnerów wśród warszawskich restauratorów.

Rezerwacja stolików online

Firma Quandoo, z siedzibą w Berlinie, powstała w styczniu 2013 roku. Pośredniczy w kontaktach pomiędzy restauratorami, a ich klientami. Oferuje system cyfrowego zarządzania rezerwacjami, umożliwia rezerwację stolików przez internet, a także rejestrator transakcji POS. Restauratorzy mogą korzystać a niej za miesięczną opłatą, do wyboru jest kilka pakietów.

Restauracje, które dołączają do Quandoo są prezentowane na stronie internetowej firmy. Klienci mogą za jej pośrednictwem dokonywać rezerwacji online, na komputerze bądź przez aplikację mobilną, zarówno na stronie Quandoo, jak też na stronie internetowej restauracji.

Dostęp do statystyk

Restauratorzy mogą wybierać między trzema pakietami cenowymi. Najdroższy z nich, czyli oferta „Quando Premium” to działający w chmurze system zarządzania rezerwacjami, który działa na tabletach w systemie Android. Dzięki nim można m.in. zarządzać rezerwacjami dokonanymi online i offline, korzystać z interaktywnego planu stolików, bazy danych klientów. Restauratorzy zyskują też dostęp do statystyk na temat klientów oraz raportów na temat obłożenia i prognoz przepustowości lokalu.

Dzięki Quandoo restauracje mogą m.in. przygotowywać oferty specjalne dla klientów, zyskują również dostęp do Centrum Biznesu Quandoo. Jest to panel kontroli, który pomaga zmieniać ustawienia dla każdego lokalu w sieci, niezależnie od tego, w którym kraju się znajduje. Można przez internet zwiększać lub zmniejszać liczbę dostępnych w rezerwacji stolików, w zależności od natężenia ruchu w lokalach.

Quandoo wchodzi do Polski

Obecnie Quandoo współpracuje z czterema tysiącami restauracji w 11 krajach: Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, Turcji, Holandii, Polsce, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Singapurze i RPA. W Polsce firma rozpoczęła działalność w październiku 2014 roku.

W naszym kraju Quandoo nie jest jeszcze rozpowszechniona. Szansą na zdobycie większej popularności był właśnie Warsaw Restaurant Week. Wtedy z usług Quandoo zaczęło korzystać sporo warszawskich lokali.

Nowi inwestorzy

„Dołączyliśmy do Quandoo właśnie ze względu na to, że tylko poprzez tę aplikację można było rezerwować stoliki podczas imprezy. Wtedy rzeczywiście Quandoo cieszyło się popularnością, u nas skorzystało z niej ok. 350 klientów. Jednak obecnie raczej niewiele osób korzysta z tej możliwości.” – mówi Adrian Górniak z restauracji By The Way Bottega na warszawskim Powiślu.

Quandoo działa na europejskich rozwiniętych rynkach i tam cieszy się dużą popularnością. Globalnie z usług firmy korzysta ponad trzy miliony klientów. Firma przyciągnęła już zainteresowanie kilku inwestorów, takich jak HV Holtzbrinck Ventures, Texas Atlantic Capital, Vostok Nafta Investment Ltd, Sixt Family, DN Capital i Piton Capital. W ostatniej rundzie finansowania dołączył do nich Recruit Holdings, inwestując w startup 25 milionów dolarów.

Ekspansja na rynki wschodzące

Nowy kapitał przeznaczony zostanie na rozszerzenie działalności w Europie i wejście na nowe rynki w rejonie Azji i Pacyfiku oraz Ameryce Łacińskiej.

Założycielami Quandoo są: Philipp Magin (CEO), Ronny Lange (CMO), Tim-Hendrik Meyer (COO), Daniel P. Glasner (członek zarządu) i Sebastian Moser (dyrektor marketingu). Magin i Lange pracowali przedtem w CityDeal, firmie przejętej w 2010 roku przez Groupon.