Amazon dostawy posiłków

PizzaPortal.pl to największy w Polsce serwis oferujący zamawianie jedzenia online. Transakcja wpływa na znaczące umocnienie jego na pozycji lidera rynku, którego wartość szacowana jest na około 147 mln zł.

W wyniku negocjacji strony ustaliły, że polski serwis foodpanda przestanie całkowicie istnieć, a wszystkie restauracje, z którymi do tej pory współpracował wejdą do oferty PizzaPortal.pl. Dotychczasowa strona internetowa będzie kierował do PizzaPortal.pl.

Organizacja dostaw online

Pomimo tego, że oba serwisy oferowały zamawianie jedzenia online, istniała istotna różnica w ich funkcjonowaniu. W ofercie PizzaPortal.pl znajdowały się wyłącznie restauracje dysponujące własnymi kurierami. Foodpanda z kolei posiadała własną załogę kurierów, którzy odbierali zamówienia z restauracji i dostarczali do klientów końcowych. Dzięki temu oferta serwisu mogła obejmować lokale nieobecne u konkurencji.

Po przejęciu PizzaPortal.pl przejmie dotychczasową organizację dostaw obecną w foodpanda. Połączenie funkcjonalności obu serwisów umożliwi oferowanie restauracjom i klientom lepszego serwisu.

pizza portal dostawy online
Serwis PizzaPortal.pl

„Ta transakcja ma dla nas znaczenie strategiczne. Nie tylko wzmacnia naszą pozycję lidera, ale również umożliwia rozszerzenie działalności o dostawy. To teoretycznie pozwoli nam nawiązać współpracę z każdą restauracją na rynku” – komentuje Lech Kaniuk, CEO PizzaPortal.pl.

Finansowanie Delivery Hero

PizzaPortal.pl to największy w Polsce serwis do zamawiania jedzenia online. Znaleźć w nim można menu ponad 2 tysięcy restauracji z całej Polski oferujących kuchnie z całego świata. Poza tradycyjnymi formami płatności, jako pierwszy e-commerce w Polsce wprowadził również możliwość płacenia wirtualną walutą bitcoin.

Spółka Restaurant Partner Polska na początku należała do szwedzkiej grupy OnlinePizza Norden, która w kwietniu 2012 roku została przejęta przez niemieckiego inwestora Delivery Hero za kwotę 120 mln złotych. W wyniku transakcji serwis PizzaPortal.pl stał się częścią holdingu oferującego zamawianie posiłków przez internet w 23 krajach na 5 kontynentach.

Grupa Delivery Hero, której częścią jest PizzaPortal.pl, ogłosiła pozyskanie dofinansowania w wysokości 350 milionów dolarów. Ta runda finansowania zrealizowana została przez dotychczasowych inwestorów, w tym między innymi przez Insight Venture Partners i Kite Ventures, a także po raz pierwszy przez Vostok Nafta. Fundusze posłużą głównie do inwestycji na dotychczasowych rynkach. Łączna wartość finansowania firmy wzrosła do 635 milionów dolarów.

Serwis i aplikacja mobilna Foodpanda.pl w Polsce zadebiutowała w lutym 2013 roku. Po roku działalności umożliwiał zamawianie jedzenia 9 milionom użytkowników z 1200 restauracji w całej Polsce.