Criteo rozszerza zakres retargetingu

Firma Criteo, dostarczająca usługi z zakresu retargetingu, wprowadza możliwość śledzenia użytkowników pomiędzy różnymi typami urządzeń.

Criteo to globalna firma prowadząca kampanie performance marketingowe. Działania prowadzi w 130 krajach świata, na rynku polskim obecna jest od trzech lat. Obsługuje m.in. Zalando, Grupę Allegro, Tchibo, Orange czy C&A. Globalnie firma obsługuje również eBay, Otto Group, La Redoutte, John Lewis, JD Williams, Lenovo, Wildberries. Wśród dużych klientów firmy znajdują się także serwisy turystyczne: Booking.com, Expedia i HRS.

Zwiększenie konwersji

Criteo prowadzi dla swoich klientów kampanie retargetingowe, rozliczane w modelu cost per click. Współpracuje głównie z dużymi graczami, ostatnio jednak powstał w firmie oddzielny zespół odpowiedzialny za obsługę mniejszych i średnich firm.

Działania retargetingowe Cirteo polegają na zamieszczaniu kreacji, m.in. w postaci banerów, które kierują użytkowników internetu z powrotem na strony internetowe klientów firmy. Criteo nie pomaga zwiększyć liczby użytkowników strony czy wygenerować większego ruchu, zapewnia natomiast zwiększenie konwersji poprzez wyświetlanie odpowiednio dobranych treści użytkownikom, którzy opuścili sklep internetowy.

Rekomendacje produktów

Użytkownikom, którzy opuścili stronę sklepu internetowego, Criteo wyświetli nie tylko zdjęcie oglądanego przez nich produktu. Zaproponuje również rekomendacje, analizując, jakie inne produkty kupowali użytkownicy, którzy kupili dany produkt. Na tej podstawie silnik Criteo wygeneruje propozycje i wyświetli je konsumentom.

Algorytm Criteo, który generuje rekomendacje, bierze pod uwagę ok 200 czynników oraz przeprowadza 15 milionów prognoz na sekundę. Prognozy dotyczą prawdopodobieństwa konwersji dla danej reklamy. Jeśli ta jest niska, Criteo obiera inną strategię i wyświetla treści tak, aby konwersja była jak najwyższa. Jej wskaźnik jest brany pod uwagę w rozliczeniach z klientami. Firma ustala wspólnie z klientami oczekiwany poziom konwersji oraz jego cenę.

Cross-device retargeting

„Ponieważ rozliczamy się z cost-per-click, opłaca nam się głównie współpraca długoterminowa z klientami. Dlatego ustalamy z nimi, jakich rezultatów oczekują. W ten sposób jesteśmy w stanie długo utrzymać współpracę” – tłumaczy Kamila Pater, country manager Poland.

Ostatnio firma Criteo uruchomiła technologię pozwalającą jej śledzić użytkowników pomiędzy urządzeniami. Czyli jeśli klient oglądał produkt na komórce, a potem opuścił sklep internetowy i zaczął surfować po internecie za pomocą laptopa, Criteo zidentyfikuje go i zastosuje techniki retargetingowe.

Śledzenie pomiędzy aplikacjami

„Urządzenia mobilne zmieniły nie tylko ścieżkę zakupową, zmieniają także potrzeby marketingowe sprzedawców internetowych. W dzisiejszych czasach, gdy klient korzysta w ciągu dnia z kilku typów urządzeń, sam retargeting działający tylko na urządzeniach tradycyjnych nie jest już w pełni skuteczny. Dlatego opracowaliśmy technologię cross-device, która pozwala identyfikować użytkowników pomiędzy urządzeniami” – tłumaczy Dirk Henke, dyrektor Criteo w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Dirk Henke z Criteo
Dirk Henke z Criteo

Technologia cross-device pozwala śledzić użytkowników nie tylko pomiędzy urządzeniami, ale również pomiędzy aplikacjami mobilnymi uruchamianymi na jednym smartfonie. Jak informuje Kamila Pater, W Stanach Zjednoczonych 80% użytkowników spędza wolny czas przegląjąc aplikacje mobilne. Dzięki wykorzystaniu danych z SDK, użytkowników tych można „ścigać” reklamą retargetingową pomiędzy aplikacjami.

Pełna identyfikacja

Na razie nie jest możliwe śledzenie użytkowników aplikacji przełączających się pomiędzy różnymi typami smartfonów i systemów operacyjnych, ale nad tym również trwają prace.

Przedstawiciele firmy nie chcą zdradzać szczegółów technologii cross-device. Aby rozpoznać użytkownika, stosowany jest tzw. Identyfikator Criteo, który bierze pod uwagę kilkaset parametrów. Jak zapewnia Kamila Pater, dają one 100% pewności identyfikacji użytkownika.

„Technologia cross-device została przez nas dopiero co uruchomiona i przyznaję, że nie jest jeszcze doskonała. W zakresie strategii rozwoju produktu jest to jednak nasz priorytet. W planach firmy jest stałe udoskonalanie i rozszerzanie możliwości retargetowania pomiędzy urządzeniami.” – tłumaczy Dirk Henke.

Nie tylko real-time-bidding

Francuska firma Criteo działa na rynku od dziewięciu lat. Jej centrala mieści się w Paryżu, tam też zlokalizowane są centra research & development (R&D). Jedno z takich centrów mieści się też w Palo Alto w Kaliforni, kolejne otworzono w Wietnamie.

Criteo współpracuje z ponad 6000 reklamodawcami z całego świata, utrzymuje też bezpośrednie relacje z ponad 7000 wydawców. Jedynie 50% ruchu pozyskiwane jest z RTB, reszta pochodzi właśnie z bezpośredniej współpracy z dużymi wydawcami. Na naszym rynku są to m.in. Onet, czy Gazeta.pl, globalnie firma współpracuje bezpośrednio m. in. z Google i Facebookiem.

Firma prowadzi działalność w 130 krajach świata, w tym roku weszła na rynek chiński. Biura Criteo zlokalizowane są w 121 krajach. Firma zatrudnia 1000 pracowników.