cloud solutions e-commerce

Firma i-systems, zajmująca się produkcją i dostarczaniem oprogramowania e-commerce dla handlu i dystrybucji, przeniosła część swoich sklepów do tzw. chmury IAAS (Infrastructure as a service).

Firma i-systems uruchomiła sklepy internetowe, m.in. Distance, Supersklep, SCA, Operon, Higma Service, Sugarfree, R-Gol, Marketer+ czy Monnari. System spółki wspomaga sprzedaż internetową, zarządza logistyką i magazynowaniem, a także obsługą zamówień i klientów.

Współpraca z 3S Data Center

Po 10 latach działalności firma zdecydowała o przeniesieniu części zasobów do zewnętrznego centrum przetwarzania danych. Zlokalizowano je w prywatnej chmurze (3S Private Cloud). Firma korzysta także z usług 3S Iaas oraz 3S Storage – przechowywanie i archiwizacja danych. Współpraca z 3S Data Center zaplanowana została na 3 lata.

Isystems serwery ecommerce
Maszyny z serwerami w chmurze

„Rynek e-commerce jest specyficzny pod kątem gromadzenia i przechowywania danych. Cechuje go sezonowość, czyli natężenie ruchu w określonych miesiącach. Konieczne jest zatem dobieranie skalowalnych, elastycznych rozwiązań” – mówi Marcin Baczyński z 3S odpowiedzialny za projekt dla i-systems.

Oczywiście największą korzyścią jest bezpieczeństwo, jakie data center zapewnia na wielu poziomach. Tu utrata jakichkolwiek danych ma bezpośredni wpływ na biznes i naszym zadaniem jest do tego nie dopuścić” – dodaje Baczyński.

Rozwój systemu e-commerce

„Serwery w chmurze niosą dla e-commerce kilka kluczowych korzyści. Po pierwsze, są w pełni skalowalne. Oznacza to przygotowanie infrastruktury odpowiedniej na dany moment do wymagań sklepu oraz powiększenie jej wraz z rozwojem systemu e-commerce, bez konieczności przebudowywania całej infrastruktury od początku. Po drugie, zwracają one szczególną uwagę na bezpieczeństwo danych. Dane są chronione zarówno pod względem programistycznym (kopie zapasowe) oraz fizycznym (własne systemy zabezpieczenia energii, ochrona przeciwpożarowa czy stały monitoring) – mówi Marcin Rutkowski z i-systems.

Isystems ecommerce serwery
Monitoring procesów i zasobów serwerów

3S Data Center jest największym centrum danych na Śląsku. Obecnie z usług firmy korzysta kilkudziesięciu klientów z wielu branż. 3S dysponuje własną siecią światłowodową o długości ponad 2000 km oraz największym na Śląsku centrum danych. W skład grupy wchodzą: 3S S.A. oraz 3Services Factory S.A. 3S S.A. buduje i udostępnia infrastrukturę światłowodową oraz świadczy usługi telekomunikacyjne. 3Services Factory S.A. buduje oraz zarządza data center.

Firma i-systems produkuje i dostarcza oprogramowanie e-commerce dla handlu i dystrybucji. Zajmuje się całościowo projektami e-commerce, włączając rozwiązania omni-channel retailing, cloud hosting, czy systemy B2B. Wszystkie rozwiązania opiera na autorskim oprogramowaniu (znanym jako i-sklep), które jest rozwijane przez ponad 50-cio osobowy zespół.