Jacek Wachowicz, członek zarządu GTC SA
Jacek Wachowicz, członek zarządu GTC SA

O projektach spółki GTC i kondycji rynku nieruchomości handlowych w Polsce redakcja Retailnet.pl rozmawia z Jackiem Wachowiczem, członkiem zarządu GTC SA.

Czy klimat ekonomiczny w 2014 roku sprzyjał inwestycjom na rynku nieruchomości handlowych w Polsce?

Rok 2014 jest kolejnym rokiem, w którym rynek handlowy zachował dobrą formę. Jeszcze w 2012 roku na rynku cieniem kładło się spowolnienie gospodarcze, powściągliwość konsumentów i idące za tym bardzo ostrożne decyzje biznesowe najemców. Ten trend zaczął się odwracać w 2013 roku, a tendencja utrzymuje się do dziś. Rynek oczekuje nowych inwestycji, najemcy niecierpliwie wypatrują realizacji nowych obiektów handlowych, takich jak nasze dwie galerie handlowe w Warszawie. Nasycenie powierzchnią handlową w przeliczeniu na mieszkańca np. w aglomeracji warszawskiej wciąż jest co najwyżej średnie, co oznacza, że potencjał wzrostu jest duży. Najemcy poszukują dobrych, nowoczesnych przestrzeni, dzięki którym będą mogli dotrzeć do nowych klientów i gdy im takowe przedstawialiśmy spotykaliśmy się wyłącznie z zainteresowaniem. Zarówno Galeria Wilanów, jak i Galeria Północna na Białołęce są już w jednej czwartej wynajęte.

Czy rynek centrów handlowych jest nadal interesujący dla inwestorów?

Zdecydowanie warto inwestować w centra handlowe w Polsce. Na przykład w Warszawie istnieją znaczne obszary, które nie znajdują się strefie oddziaływania żadnego z istniejących centrów handlowych. Odpowiednie zaplanowanie galerii pozwala również na pomyślne wybudowanie i prowadzenie ich w relatywnie bliskiej odległości. Przykładem tego są Złote Tarasy, o których mówiono, że nie odniosą sukcesu z powodu zbytniej bliskości do Arkadii, tymczasem obie inwestycje znakomicie sobie radzą. Dodatkowo, zgodnie z raportami, chociaż wskaźnik nasycenia powierzchnią najmu centrów handlowych w Polsce wynosi obecnie 226 mkw. na 1 tys. mieszkańców, co jest obecnie powyżej średniej europejskiej, to wciąż znajduje się znacznie poniżej średniej krajów zachodniej Europy. To oznacza, że wciąż jest miejsce na kolejne inwestycje, z zastrzeżeniem że muszą być to inwestycje pieczołowicie zaplanowane i przemyślane.

Co udało się zrealizować spółce GTC w kończącym się roku?

W 2014 r.oku złożyliśmy wnioski o pozwolenie na budowę dla obu naszych kluczowych projektów- Galerii Wilanów i Galerii Północnej. Obecnie czekamy na wydanie decyzji. Gdy tylko je otrzymamy rozpoczniemy prace budowlane, które w obu przypadkach powinny potrwać około 20-22 miesiące. Ogłosiliśmy pozyskanie prestiżowych, kluczowych najemców, którzy otworzą swoje salony w tych centrach handlowych. Znajdą się w nich sklepy Grupy LPP, czyli m.in. Reserved czy Cropp oraz Carrefour i H&M. Intensywne rozmowy z kolejnymi najemcami trwają, a nasza nowoczesna oferta spotyka się z dobrym odzewem z rynku.