Eduard Zehetner, prezes zarządu Immofinanz Group
Eduard Zehetner, prezes zarządu Immofinanz Group

Spółka Immofinanz w tym roku otworzyła kilka obiektów handlowych w Polsce m.in. w Kętrzynie, Żarach i Pile. O szczegółach tych inwestycji, a także sytuacji na rynku handlowym redakcja Retailnet.pl rozmawia z Eduardem Zehetnerem, prezesem Immofinanz Group.

Czy to był dobry rok dla rozwoju obiektów handlowych w Polsce?

Patrząc na same liczby z 2014 roku, możemy stwierdzić, że był to dobry rok na rynku powierzchni handlowych w Polsce. Rynek ten bowiem wciąż rośnie, a poziom koncentracji centrów handlowych jest nadal poniżej średniej zachodnioeuropejskiej.

Z punktu widzenia Immofinanz Group również był to rok udany. Otworzyliśmy w mijającym roku trzy obiekty handlowe w Polsce. Są wśród nich parki handlowe Stop.Shop. w Kętrzynie i Żarach oraz centrum handlowe Vivo! w Pile. Dzięki tym otwarciom zwiększyliśmy naszą powierzchnię handlową w Polsce o dodatkowe 33 tys. mkw. Nasze marki Stop.Shop. oraz Vivo! to ustandaryzowane formaty detaliczne dedykowane dla mniejszych i średnich miast – w tych regionach widzimy bowiem największy popyt na powierzchnię handlową o dobrej jakości. Skupiamy się na lokalizacjach z atrakcyjnym zasięgiem i odpowiednią siłą nabywczą mieszkańców. Istotne jest, że wielkość i format nowych rozwiązań, jakie wprowadzamy, są dopasowane właśnie do siły nabywczej, potrzeb, stylu życia i lokalnych zwyczajów zakupowych konsumentów. Uwzględnienie tych zmiennych umożliwia naszym najemcom realizację dobrego biznesu. Wpływa to także na to, że znaczna część naszych międzynarodowych najemców podąża za nami do mniejszych miast wraz z ekspansją naszych formatów handlowych w kolejnych regionach, nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Odnosząc się do tzw. „footfall”, to naszym zdaniem w przypadku dobrych lokalizacji nadal on rośnie. Możemy to zaobserwować także w naszych obiektach handlowych, jak chociażby w przypadku nowo otwartego Vivo! w Pile. Kluczem do sukcesu jest zoptymalizowana mieszanka najemców, która obejmuje miejsca, w których można kupić żywność, ale także dobrze zjeść – restauracje i inne atrakcje, jak np. specjalne powierzchnie dedykowane dla dzieci czy kluby fitness. Taka mieszanka gwarantuje wysoką odwiedzalność obiektu przez klientów przez cały dzień.

Czy nadal warto inwestować w centra handlowe w Polsce?

Jak już zostało wspomniano wyżej, nadal widzimy w Polsce popyt na powierzchnię handlową o dobrej jakości, zwłaszcza w mniejszych i średnich miastach. Patrząc na ten rynek z perspektywy transakcji, widać, że sektor nieruchomości w Polsce nadal cieszy się zainteresowaniem dużych inwestorów. Patrząc wstecz, sprzedaż Silesia City Center przez Immofinanz Group w 2013 roku za ponad 400 milionów euro stała się punktem odniesienia dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.