Krzysztof Apostolidis, prezes Fabryki Biznesu, inwestor CH-R Sukcesja w Łodzi
Krzysztof Apostolidis, prezes Fabryki Biznesu, inwestor CH-R Sukcesja w Łodzi

– W 2014 roku na polskim rynku nieruchomości komercyjnych panowało spowolnienie procesu inwestycyjnego powodowane dwoma czynnikami. Pierwszym z nich jest powolna sytuacja rynku powierzchnią handlową, także w mniejszych miejscowościach. Wprawdzie nadal istnieją białe plamy na mapie inwestycji, ale systematycznie ich ubywa – mówi w rozmowie z Retailnet.pl Krzysztof Apostolidis, prezes Fabryki Biznesu, inwestor Centrum Handlowo-Rozrywkowego Sukcesja w Łodzi.

– Drugą przyczyną zwolnienia jest adaptacja sieci handlowych do nowych warunków rynkowych. Wiele z nich przechodzi przez końcowy etap restrukturyzacji i podejmuje decyzje o zamknięciu części swoich placówek lub też o wstrzymaniu ekspansji do przyszłego roku. Reasumując, w mijającym roku działaliśmy w sytuacji zaburzenia sytuacji równowagi rynkowej. Cały czas mamy do czynienia z rynkiem najemcy, a ta przewaga może rodzić pewne nieprawidłowości.

Miejmy nadzieję, że kolejny rok będzie lepszy dla nasz wszystkich. Centra handlowe w Polsce to ważna gałąź gospodarki o wciąż rosnącym potencjale, który można dobrze wykorzystać. Każdy inwestor powinien pamiętać o stworzeniu właściwej koncepcji swojego centrum. Przyjazna powierzchnia handlowa, a więc intuicyjnie zaprojektowana, wysoka jakość obsługi klienta oraz znaczący udział rozrywki i gastronomii stanowią bardzo istotne elementy, na które warto zwrócić szczególną uwagę – dodał Krzysztof Apostolidis.

Centrum Handlowo-Rozrywkowe Sukcesja to wielofunkcyjny kompleks, znajdujący się w pobliżu ścisłego centrum miasta. Centrum będzie w pełni ekologicznym i energooszczędnym obiektem, pierwszym tego typu w regionie z międzynarodowym certyfikatem zrównoważonego rozwoju BREEAM. Na ponad 128 tys. mkw. powierzchni użytkowej i około 46 tys. mkw. powierzchni najmu znajdą się: galeria handlowa, strefa rozrywkowo-rekreacyjna (m.in. z 9-salowym multipleksem, kręgielnią i klubem fitness) oraz dwupoziomowy parking na ponad 1000 miejsc.

Komercjalizacją centrum zajmują się agencje CBRE oraz Colliers International. Obecnie wynajęto około 60 proc. dostępnej powierzchni handlowej. Termin oddania CH-R Sukcesja w Łodzi do użytku przewidziano na trzeci kwartał 2015 roku.