Płatność kartą, Shutterstock
Płatność kartą, Shutterstock

Płatność kartą, Shutterstock

Od 2015 r. opłata interchange pobierana przez banki za płatności kartami debetowymi będzie wynosiła maksymalnie 0,2 proc. a za płatności kartami kredytowymi maksymalnie 0,3 proc. Obniżki te uchwalił – niemal jednogłośnie – sejm, nowelizując ustawę o usługach płatniczych. Jest to druga w ostatnim czasie inicjatywa mająca na celu obniżkę tych opłat.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) przyjęła informację o obniżce stawek interchange z satysfakcją, jako że jest to kolejny krok w stronę rozwoju rynku obrotu bezgotówkowego w Polsce, o co POHiD walczy od niemal 12 lat, jako organizacja reprezentująca środowisko handlu (największych akceptantów kart płatniczych).

Wejście w życie ustawy w 2015 r. zapobiegnie negatywnym efektom programu proponowanego przez VISA, który umożliwia zagranicznym agentom rozliczeniowym obsługiwanie kart płatniczych VISA w Polsce według stawek 0,2 proc. dla kart debetowych i 0,3 proc. dla kart kredytowych. Dzięki nowej regulacji agenci rozliczeniowi działający w Polsce będą mogli zaproponować swoim akceptantom równie konkurencyjne warunki rozliczania wszystkich kart, oparte na tej samej stawce co warunki proponowane przez VISA. Przełoży się to w sposób oczywisty na obronę miejsc pracy u polskich agentów rozliczeniowych i utrzymanie dochodów skarbu państwa z odprowadzanych podatków.

Zdaniem organizacji każda obniżka poziomu interchange przyczynia się niewątpliwie do wzrostu liczby punktów akceptacji kart płatniczych, szczególnie w małych i średnich firmach handlowo-usługowych, poza dużymi ośrodkami miejskimi. Trend ten obserwujemy już teraz, po tegorocznej obniżce poziomu interchange do 0,5 proc. (z poziomu najwyższego w całej Unii Europejskiej).