Powstają aplikacje mobilne dla kierowców

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej aplikacji mobilnych, które służą kierowcom i pasażerom samochodów.

Nie bez przyczyny od jakiegoś czasu mówi się o „uberyzacji” rynku drobnych usług. Ten amerykański trend dociera do Europy, gdzie pojawiają się aplikacje mobilne, które pomagają organizować codzienne życie. W Polsce pojawiło się w ostatnich latach kilka aplikacji, które związane są z transportem samochodowym.

Samochodowe social media

Jedną z takich aplikacji jest Carpooling. Program działa zgodnie z zasadą tzw. sharing economy, czyli ekonomii dzielenia się. Jest to serwis, który pośredniczy w organizowaniu wspólnych podróży samochodem. Rejestrują się w nim kierowcy, którzy chcą zmniejszyć koszty transportu, jednocześnie nie rezygnując z jazdy samochodem, oraz pasażerowie, którzy szukają podwózki.

Aplikacja działa trochę jak platforma społecznościowa – zarówno kierowcy, jak i pasażerowie tworzą swoje profile, dodają zdjęcia oraz piszą o zainteresowaniach. Celem jest to, aby wspólny przejazd był nie tylko ekonomiczny, ale i przyjemny.

aplikacja mobilna Carpooling
aplikacja mobilna Carpooling

Zlokalizować kierowcę smartfonem

Carpooling ma siedem wersji językowych i działa na dziewięciu rynkach europejskich: w Polsce, Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwajcarii i Grecji. Polska wersja aplikacji jest jeszcze nieco okrojona w porównaniu np. z niemiecką, która umożliwia również geolokalizację poszczególnych użytkowników.

W serwisie jest obecnie zarejestrowanych 4,2 miliona użytkowników, miesięcznie dzięki wspólnym przejazdom zaoszczędzają trzy miliony euro.W bazie codziennie dostępnych jest ponad 750 tyś przejazdów. Siedziba firmy znajduje się w Monachium i zatrudnia 70 osób. W Polsce aplikacja działa od 2010 roku

Warsztat zintegrowany z aplikacją

Kolejną aplikacją skierowaną do kierowców, jest Autoplug.in. Aplikacja na smartfon łączy się z urządzeniem OBD, które można podłączyć do samochodu. Pomaga ono zdiagnozować, jaką usterkę sygnalizują kontrolki w samochodzie. Posiada też funkcję assistance, a także opcję łączenia się z serwisantami przez internet.

aplikacja mobilna autoplugin
aplikacja mobilna Autoplug.in

Aplikację można ustawić tak, żeby serwis samochodowy otrzymał powiadomienia o usterkach. Można też monitorować, co się dzieje z samochodem innych użytkowników, udostępniając im profil samochodu.

Aplikacja ale z licencją

Na rynku popularność zyskują również aplikacje do zamawiania taksówek. Oprócz kontrowersyjnego serwisu Uber, który za wielu uważany jest za firmę działającą poza polskim prawem, na rynku już 2012 roku działa iTaxi. Jest to aplikacja mobilna, przez którą można zamówić licencjonowaną taksówkę.

Działa w 82 miasta w Polsce. Aplikacja lokalizuje wszystkie taksówki znajdujące się w pobliżu użytkownika. Klient wybiera dogodną dla siebie opcję na podstawie ceny, opinii innych użytkowników, albo przewidywanego czasu dojazdu.

aplikacja mobilna itaxi
Aplikacja mobilna iTaxi

Wpłatomat podjedzie do klienta

W przeciwieństwie do serwisu Uber, w iTaxi zarejestrowani są tylko kierowcy po egzaminach na taksówkarza. Wymóg ten dotyczy 14 miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. W gminach do 100 tys. wymóg ten nie obowiązuje.

Ostatnio Uber wszedł na rynek e-commerce, oferując amerykańskim klientom opcję dostawy podstawowych produktów spożywczych i codziennego użytku. iTaxi na razie nie ma takich planów, wprowadza natomiast płatności mobilne oraz wpłatomaty i bankomaty przenośne.

Mobilna wypożyczalnia

„Wiele osób potrzebuje szybkiego dostępu do bankomatu, albo kończy pracę w nocy i zamykając przedsiębiorstwo, chce wpłacić utarg we wpłatomacie. W iTaxi będą mogli zamówić dowóz terminala taksówką” – zapowiada założyciel i prezes firmy, Stefan Batory.

Na polskim rynku powstał również serwis Wolneauto.pl. Za jego pośrednictwem można pożyczyć auto dowolnej osobie, na podstawie umowy cywilno-prawnej. Każdy samochód jest ubezpieczony na kwotę do 500 tysięcy złotych, użytkownicy zaś na kwotę 100 tysięcy.

Uberyzacja usług

Jak informuje Marcin Kozerawski, twórca firmy, z serwisem można zintegrować swoją kartę płatniczą. „Nasza firma to również uberyzacja usług. Za pomocą smartfona i płatności online można zamówić oraz przedłużyć najem. Na razie do wypożyczenia są auta w wieku do 13 lat, ale będą wprowadzane też starsze, dla miłośników samochodów retro” – mówi Kozierski.

Każdy użytkownik może wypożyczać tyle samochodów ile posiada. W serwisie kierowcy mogą wykupić dobrowolnie ubezpieczenie AC