allegro serwery ecommerce it

Firma Beyond.pl, dostarczająca usługi związane z infrastrukturą IT dla biznesu, po 7 latach zakończyła współpracę z Allegro. Nowym dostawcą usług IT dla największej polskiej platformy sprzedażowej została spółka Talex.

Od teraz wszystkie serwery Allegro będą pracowały w centrum danych poznańskiej firmy Talex. Umowa została podpisana 24 listopada 2014 roku i będzie obowiązywała do końca 2018 roku.

Przedmiotem umowy jest świadczenie na rzecz Allegro usługi kolokacji w ośrodku przetwarzania (Data Center) spółki Talex wraz z usługami towarzyszącymi (outsourcing IT). Jej szacunkowa wartość wynosi 12,4 mln złotych netto.

Zmiany na rynku IT

Sam efekt migracji  Allegro z centrum danych Beyond.pl  będzie niezauważalne z perspektywy zwykłego użytkownika serwisów Grupy.

W swoim komunikacie firma Beyond.pl podkreśla, że decyzja o wypowiedzeniu umowy z Allegro po 7 latach współpracy podyktowana była jedynie kwestiami biznesowymi.

“7 lat w branży IT to epoka i dzisiaj znajdujemy się w zupełnie innym miejscu. Inne są technologie i oczekiwania klientów. Rynek się zmienia, popyt na usługi data center przewyższa podaż, a nasza dynamika wpływów z usług kolokacji rośnie w tempie 20%rocznie. W przypadku współpracy z Allegro nasze strategie i oczekiwania się rozminęły. Wypowiedzieliśmy umowę z czysto biznesowych powodów” – mówi współzałożyciel i  prezes firmy Beyond.pl, Michał Grzybkowski.

Lider cloud computing w Polsce

Spółka Beyond.pl posiada obecnie ponad 2,5 tys. klientów, a w jej portfelu usług coraz większą rolę odgrywa chmura obliczeniowa, która generuje ponad 60 proc. przychodów. Centrum danych Beyond.pl jest jednym z liderów rynku cloud computing w Polsce – ponad 3 lata temu uruchomiła pierwszą w Polsce usługę chmury publicznej, rozliczanej tylko za rzeczywiste zużycie, e24cloud.com.

Usługa jest szeroko wykorzystywana przez ehandel, agencje reklamowe i Internet Software House. Wsławiła się wsparciem dla ogólnopolskiej akcji Antyakta czy infrastrukturą dla akcji Godzina dla Ziemi WWF.

“Pod koniec 2015 roku oddamy do użytku nasze kolejne centrum danych, które pod względem technicznym będzie porównywalne jedynie z najlepszymi obiektami na świecie należącymi do Google, Facebooka czy jednego z bardziej innowacyjnych centrum danych na świecie – SwitchNap z Las Vegas” – podkreśla Michał Grzybkowski.

Allegro Group działa na rynku platform handlowych jako operator Allegro.pl w Polsce, Aukro.ua na Ukrainie, Aukro.cz w Czechach oraz Molotok.ru w Rosji. Do grupy należą również w obszarze usług płatniczych serwis PayU.pl; na rynku serwisów ogłoszeniowych takie marki jak OLX.pl, otoMoto.pl czy otoDom.pl; porównywarka Ceneo.pl, klub zakupowy Fashiondays.pl, czy popularne Agito.pl.

Dodatkowo w Polsce w ramach Grupy funkcjonują m.in. popularny serwis społecznościowy Wykop.pl, serwis finansowy Bankier.pl oraz GG. Tylko we wrześniu bieżącego roku serwis Allegro.pl odwiedziło 12,54 mln użytkowników (według Megapanelu PBI/Gemius).