platnosci mobilne zblizeniowe visa mastercard

Polscy konsumenci za pośrednictwem swoich telefonów komórkowych mogą zapłacić zbliżeniowo już w ponad 280 tys. terminalach płatniczych na terenie całego kraju. Wszystko dzięki technologiom HCE (Host Card Emulation) i NFC (Near Field Communication).

Bank Pekao, jako pierwszy w Polsce, uruchomił mobilne płatności zbliżeniowe telefonem w technologii HCE. Nowe rozwiązanie stwarza możliwość realizacji płatności przy pomocy smartfona w terminalach z funkcją zbliżeniową MasterCard PayPass.

Bank dąży do tego, aby użytkownicy systemu płatności mobilnych PeoPay mogli płacić zbliżeniowo w terminalach akceptujących PayPass nie tylko na terenie Polski, ale w przyszłości również za granicą.

Rozwój technologii HCE

“Rozszerzenie systemu PeoPay o możliwość dokonywania transakcji zbliżeniowych w terminalach płatniczych z funkcją PayPass, to ważny krok, który przyczyni się do popularyzacji płatności mobilnych. Wdrażanie i rozwój nowoczesnych oraz wygodnych rozwiązań płatniczych dla klientów jest elementem naszych działań na rzecz rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce” – mówi Grzegorz Piwowar, wiceprezes zarządu Banku Pekao.

Bank Pekao uruchamia obecnie własne rozwiązanie HCE (Host Card Emulation) i będzie kontynuował rozwój tej usługi w oparciu o specyfikację MasterCard Cloud Based Payment.

Technologia ta umożliwia wykonywanie bezpiecznych zbliżeniowych płatności mobilnych analogicznie jak kartami zbliżeniowymi, z wykorzystaniem komunikacji NFC pomiędzy telefonem a terminalem płatniczym.

PeoPay tylko na Androida

W odróżnieniu od istniejących na rynku rozwiązań, zastosowana technologia pozwala płacić zbliżeniowo bez konieczności wiązania się z konkretnym operatorem komórkowym. Dane karty nie są przechowywane na karcie SIM.

Rozwiązanie skierowane jest do użytkowników aplikacji płatności mobilnych PeoPay, którzy posiadają najpopularniejsze modele smartfonów z systemem operacyjnym Android (wersja 4.4 KitKat), które wyposażone są w antenę NFC.

Karta płatnicza na karcie SIM

Nad wprowadzeniem płatności mobilnych z bezpiecznym elementem w chmurze i w standardzie HCE pracuje również ING Bank Śląski. Na razie firma, jako pierwsza w Polsce, udostępniła swoim klientom możliwość mobilnych płatności zbliżeniowych Visa opartych na technologii NFC (Near Field Communication).

Usługa wykorzystuje tzw. bezpieczny element na karcie SIM, a partnerem telekomunikacyjnym rozwiązania jest sieć Orange. Karta zbliżeniowa Visa zainstalowana w smartfonie została zintegrowana z aplikacją bankowości mobilnej ING Banku Śląskiego.

„Płatność przebiega w taki sam sposób jak zwykłą kartą z funkcją zbliżeniową. Udostępnienie klientom technologii NFC nie oznacza dla nas końca prac w zakresie nowoczesnych płatności. Pracujemy już nad kolejnym projektem, jakim są płatności mobilne z bezpiecznym elementem w chmurze, w standardzie Host Card Emulation (HCE)” – podkreśla Mateusz Poznański, Dyrektor Banku w Pionie Bankowości Detalicznej ING Banku Śląskiego.

Płatności zbliżeniowe i internetowe

Usługa zbliżeniowych płatności mobilnych Visa jest zintegrowana z aplikacją mobilną banku począwszy od procesu zamówienia usługi, poprzez instalację karty płatniczej na karcie SIM w telefonie, aż po samo płacenie. Do płacenia smartfonem wystarczy włączona antena NFC – zbliżając telefon do terminala nie trzeba za każdym razem uruchamiać aplikacji.

Karta Visa instalowana na karcie SIM w telefonie jest odrębną kartą płatniczą – ma swój własny numer oraz kod CVV2, dzięki czemu może być wykorzystywana również do płacenia w internecie.

Zbliżeniowe płatności mobilne Visa na kwotę do 50 zł nie wymagają potwierdzenia transakcji kodem PIN. Płatności na kwoty powyżej 50 zł są zawsze autoryzowane za pomocą kodu PIN. Płatności mobilne są tak samo chronione i bezpieczne jak płatności kartą zbliżeniową.