Unia Deweloperów Nieruchomości Komercyjnych
Unia Deweloperów Nieruchomości Komercyjnych

Rynek centrów handlowych znajduje się w stagnacji – to jedna z najważniejszych opinii wygłoszonych podczas spotkania Unii Deweloperów Nieruchomości Komercyjnych.

Burzliwa dyskusja na spotkaniu, które miało miejsce 2 grudnia 2014 roku w hotelu Hilton w Warszawie dotyczyła m.in. takich kwestii jak konsolidacja branży deweloperskiej, nasycenie powierzchnią handlową, przewlekłość postępowań sądowych wobec najemców nie płacących czynszu czy brak sprawnych mechanizmów realizacji roszczeń finansowych.

– W ocenie członków Stowarzyszenia, rynek centrów handlowych w niektórych miastach jest przesycony. W takiej sytuacji otwieranie przez najemcę kolejnej lokalizacji w danym mieście nie przekłada się na proporcjonalny wzrost obrotów i marż. Najemcy nie mają w konsekwencji impulsu do rozwoju. Zwrócono także uwagę na kwestie małej świadomości biznesowej niektórych uczestników rynku centrów handlowych. Po stronie deweloperów zdarzają się podmioty niedoświadczone, które oferują najemcom zupełnie nierynkowe stawki czynszowe, zaś sieci handlowe uogólniają to zjawisko i odbierają te stawki jako miarodajne dla polskiego rynku. Z kolei coraz więcej najemców nie do końca rozumie istotę biznesu w centrum handlowym – coraz częściej zdarzają się sytuacje w których najemcy pod zmyślonym pretekstem po prostu zabierają z lokalu towar i opuszczają centrum – komentuje dla redakcji Retailnet Robert Szczepanek radca prawny, Causa Finita Commercial Real Estate Law Firm.

Podczas spotkania członkowie UDNK wyrazili przekonanie, że tylko integracja interesów deweloperów stworzy podwaliny pod jednolity rynkowy front, dzięki któremu branża wyjdzie z kryzysu.

– Powinien powstać kodeks dobrych praktyk, który regulowałby podstawowe zasady postępowania deweloperów zarówno wobec siebie, jak i wobec najemców. Konieczne jest powstanie sprawnego, branżowego sądu arbitrażowego, który bez zbędnych formalności rozstrzygałby sprawy ze stosunku między wynajmującymi a najemcami – podkreśla Robert Szczepanek.

W spotkaniu UDNK wzięli udział przedstawiciele branży centrów handlowych m.in. z takich firm jak TriGranit, AIG Lincoln, Elbfonds, IGI, Park Handlowy Wołomin, Napollo a także agencji: Cushman & Wakefield i Colliers International. Partnerem merytorycznym spotkania był portal Retailnet. Kolejne spotkanie Unii Deweloperów Nieruchomości Komercyjnych zapowiedziano na wiosnę 2015 roku.

Spotkanie UDNK
Spotkanie UDNK