Centrum handlowe, Shutterstock
Centrum handlowe, Shutterstock

W trzecim kwartale 2014 roku rynek nowoczesnych powierzchni handlowych w Polsce powiększył się o dodatkowe 77 tys. mkw. w wyniku ukończenia budowy i rozbudowy pięciu projektów. Wszystkie nowe centra zostały wprowadzone na rynki, których liczba ludności nie przekracza 200 tys. mieszkańców – wynika z najnowszego raportu Knight Frank – Polska rynek komercyjny.

W opinii ekspertów, jest to kontynuacja obserwowanego od kilku lat trendu wzmożonej aktywności deweloperskiej poza głównymi aglomeracjami. Z niemal 320 tys. mkw. powierzchni handlowej ukończonej od stycznia do września tego roku na głównych rynkach oddano zaledwie jeden projekt (5 tys. mkw. w Szczecinie). Największym obiektem handlowym ukończonym w III kw. jest Galeria Warmińska w Olsztynie o powierzchni niemal 40 tys. mkw. Pozostałe centra handlowe zostały wybudowane w miastach o populacji nie przekraczającej 60 tys. mieszkańców: galeria w Ełku (Brama Mazur) oraz parki handlowe w Nowej Soli (Retail Park Nowa Sól) i Kętrzynie (Stop. Shop Kętrzyn). Ukończona została także rozbudowa CH Rywal w Białej Podlaskiej.

– W III kw. 2014 roku utrzymywała się wysoka aktywność deweloperów w miastach średniej i małej wielkości. Wszystkie projekty handlowe ukończone w ostatnim kwartale zostały wprowadzone na rynki o populacji nie przekraczającej 200 tys. osób. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w najbliższych kwartałach, natomiast w drugiej połowie 2015 roku i w roku 2016 nastąpią zmiany w lokalizacji nowej podaży na rzecz 8 największych rynków. Główną przyczyną są realizowane w tych miastach projekty o dużej skali m.in. Posnania w Poznaniu, Sukcesja w Łodzi i Forum Radunia w Gdańsku. Dodatkowo, w najbliższych kwartałach planowane jest rozpoczęcie kolejnych dużych inwestycji w największych ośrodkach, m.in. Galeria Północna w Warszawie i Serenada w Krakowie – komentuje Bożena Kozłowska, konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank.

Całkowite zasoby handlowe w kraju osiągnęły poziom niemal 11,4 mln mkw., z czego 6,2 mln mkw. przypada na 8 głównych aglomeracji, kolejne 3,2 mln mkw. – na miasta średniej wielkości i pozostałe 2 mln mkw. – na najmniejsze rynki. Średnie nasycenie powierzchnią handlową w 8 głównych aglomeracjach wyniosło 550 mkw./1000 mieszkańców, przy czym Warszawa, mimo największych zasobów, jest najmniej nasyconym rynkiem. Główne rynki handlowe to nie tylko największe obszary koncentracji powierzchni handlowej, ale także najbardziej zróżnicowane pod względem formatów obiektów handlowych. Na rynkach średniej wielkości dominującym formatem są centra handlowe, ale w najbliższych kwartałach pojawią się tam centra wyprzedażowe – pierwsze tego typu projekty poza głównymi aglomeracjami. Są to dwa outlety w Białymstoku (OutletCenter i drugi takiego rodzaju obiekt, który powstanie w wyniku przebudowy GaleriiPodlaskiej) oraz City Outlet w Lublinie.

Na koniec III kw. 2014 roku w budowie pozostawało ok. 930 tys. mkw. powierzchni handlowej, przy czym centra handlowe stanowiły niemal 90 proc. Na tak wysoką wartość złożyło się kilka wielkoskalowych projektów, m.in. Posnania w Poznaniu (100 tys. mkw.), którego budowa rozpoczęła się w III kwartale. Około 10 proc. realizowanej podaży stanowiły parki handlowe i centra wyprzedażowe. Połowa obecnie budowanej powierzchni zostanie wprowadzona na rynki poniżej 400 tys. mieszkańców, podczas gdy pod koniec 2013 roku podaż w budowie w tych miastach stanowiła 80 proc. W sektorze handlowym w III kw. 2014roku obserwowano wysokie tempo rozwoju sieci handlowych, wynikające z wejścia na polski rynek kolejnych marek (m.in. Devred 1902, Fullah Sugah, Sinequanone, Twin-Set, Undiz), jak i ekspansji firm obecnych już w wielu miastach (m.in. Cinema 3D w Białej Podlaskiej, TKMaxx we Wrocławiu). Poza otwarciami standardowych sklepów pojawiają się sklepy tymczasowe (pop up stores),funkcjonujące w centrach handlowych przez krótki czas (miesiąc, tydzień czy nawet kilka dni). Przykładem jest działający w czerwcu sklep H&M w Factory Outlet Annopol czy Zalando, jeden z największych sklepów internetowych z modą w Europie, który zdecydował się na otwarcie w listopadzie w Złotych Tarasach swojej placówki zaledwie na 5 dni. Stawki czynszu za powierzchnie handlowe typu „prime” w Polsce pozostają na stabilnym poziomie. W najbliższym czasie nie należy spodziewać się zmian tych stawek. Najdroższym rynkiem handlowym pozostaje Warszawa, gdzie najemcy centrów handlowych w najlepszych lokalizacjach za lokale do 100 mkw. zobowiązani są do zapłaty czynszu w wysokości nawet 100 euro/mkw./miesiąc. Na rynkach regionalnych stawki wahają się od 30 do 60 euro/mkw./miesiąc.