Amazon dostarczy przesyłkę kurierem rowerowym

Amerykański gigant e-commerce testuje na terenie Nowego Jorku dostawę kurierami jeżdżącymi na rowerach.

Amazon sięga po coraz to nowe pomysły, by przyspieszyć dostawę. Po dronach przyszedł czas na rowery, dzięki którym dostarczenie przesyłki na terenie miasta ma się odbywać w ciągu jednej-dwóch godzin. Nowej usłudze nadano nazwę Amazon Prime Now.

Ekspresowy e-commerce

Jest to kolejny krok Amazona ku zwiększeniu konkurencyjności wobec sklepów stacjonarnych. Celem jest zmniejszenie przewagi sprzedawców naziemnych, jaką jest natychmiastowe otrzymanie produktu. Amazon uważa, że odebranie tej zalety będzie możliwe właśnie dzięki dostawom na rowerze.

Obecnie usługa jest testowana na Manhattanie. Kurierzy rowerowi Amazona zostali zauważeni, gdy opuszczali budynek przy West 34th Street, nieopodal Empire State Building, gdzie Amazon wynajął ostatnio biuro z umową na 17 lat.

Wyścig kurierów

Amazon chce wiedzieć jak w praktyce sprawdzają się trzy współpracujące firmy kurierskie, tak aby wybrać tę, która realizuje zamówienia najszybciej i najlepiej obchodzi się z przesyłkami. Podczas testów każdy kurier otrzymuje adres wraz z poleceniem, by dotrzeć na miejsce w określonym czasie.

Kurierzy muszą sfotografować dane miejsce i wrócić do siedziby Amazon, określanej jako „baza”. W bazie tej Amazon przygotował specjalne pomieszczenie dla gońców, wyposażone w stoły z piłkarzykami, basen oraz rozmaite inne udogodnienia. Kurierzy otrzymują wynagrodzenie w wysokości 15 dolarów za godzinę (jedna zmiana trwa osiem godzin)

Silna konkurencja

Amazon zawsze stawiał na to, żeby wygrywać na rynku szerokim asortymentem i niskimi cenami. Problemem był jednak zawsze czas dostawy i umożliwienie klientom kupowania natychmiast, tak jak robią to w sklepach tradycyjnych.

Zwłaszcza, że konkurencja online zaczyna się zacieśniać. Wielokanałowi sprzedawcy, tacy jak Macy’s czy Walmart, oferują już dostawę tego samego dnia. Kilka miesięcy temu eBay zapowiedział, że będzie korzystał z niskokosztowych kurierów rowerowych, aby dostarczać zamówienia od sprzedawców do klientów w ciągu godziny.

Uber na rowerze

EBay zrezygnował jednak z tego pomysłu, głównie z powodu trudności dotrzymania terminu przesyłki. Z usług kurierów rowerowych zaczął za to korzystać serwis Uber. Na terenie Nowego Jorku uruchomił usługę Uber Rush.

Usługa dostaw tego samego dnia Amazon Prime jest dostępna w kilkunastu miastach Stanów Zjednoczonych. Gdy klient złoży zamówienie do południa, zamówienie jest dostarczane do 21 tego samego dnia. Usługa kosztuje 5,99 dolarów dla członków Amazon Prime i 8,99 dolarów dla pozostałych klientów. Z analiz wynika, że członkowie programu Prime wydają w Amazonie dwa razy więcej niż zwyczajni klienci.