Agnieszka Mielcarz, Head of Retail Asset Management, Knight Frank
Agnieszka Mielcarz, Head of Retail Asset Management, Knight Frank

– Obserwujemy znaczący wzrost inwestycji realizowanych poza wielkimi aglomeracjami – na średnich i mniejszych rynkach oraz dywersyfikację formatów, w ramach której maleje dysproporcja pomiędzy wolumenem tradycyjnych centrów handlowych, a parkami handlowymi i obiektami wyprzedażowymi – tak Agnieszka Mielcarz, dyrektor Działu Retail Asset Management, Knight Frank w Polsce podsumowuje najważniejsze trendy 2014 roku.

– Mijający rok można określić jako czas stabilizacji i dojrzewania polskiego rynku centrów handlowych. Nasz kraj jest atrakcyjny dla inwestorów zagranicznych, możemy jednak mówić o pewnej zachowawczej postawie. Fundusze koncentrują się na tzw. prime properties, jednak niewiele takich produktów jest wystawianych na sprzedaż. Gracze, którzy już są obecni w Polsce wyraźnie doceniają tę lokalizację, umacniając swoje portfolio poprzez kolejne akwizycje (w tym roku kupującymi byli m.in. m.in. Atrium, Immofinanz czy Griffin Real Estate). Obserwujemy również budowanie portfeli centrów typu convenience, takich jak: Stop Shop, Marcredo Center, Shop In czy Vis a Vis. Wielu inwestorów, jak Immofinanz, LCP czy Capital Park, deklaruje zamiar dalszego inwestowania w Polsce – mówi w rozmowie z portalem Retailnet Agnieszka Mielcarz, dyrektor Działu Retail Asset Management, Knight Frank w Polsce.

Kluczowe trendy, które można było zaobserwować w mijającym roku według Knight Frank to inwestycje realizowane poza wielkimi aglomeracjami oraz rosnąca rola mniejszych obiektów handlowych, parków handlowych, centrów typu convenience i obiektów wyprzedażowych.

– Dużo mówiło się także o rozbudowach, remodellingu, modernizacji centrów starszej generacji. W praktyce są to jeszcze pojedyncze przypadki – w 2014 roku przede wszystkim kolejna rozbudowa Magnolia Park we Wrocławiu, powiększające się elbląskie Ogrody, czy toruński Atrium Copernicus. To jest wyzwanie, z którym wiele obiektów zmierzy się dopiero w kolejnych latach. Właśnie na podstawie między innymi obserwacji tych trendów i werbalizacji potrzeb naszych klientów, Knight Frank w minionym roku pogłębił swoją specjalizację w obszarze nieruchomości handlowych, wydzielając dedykowane działy: Retail Asset Management i Wynajem Powierzchni Handlowych – podkreśla Agnieszka Mielcarz.

Dyżurnym tematem rozmów wśród deweloperów, najemców i firm specjalizujących się w komercjalizacji jest także rosnąca rola handlu w internecie. W opinii dyrektor Knight Frank, to szansa dla handlu.

– Gdy w Polsce mówi się o handlu elektronicznym, jako zagrożeniu dla tradycyjnych kanałów sprzedaży, zagranicą przekuto już tę groźbę w szansę. Podczas targów MAPIC, czy seminariów ICSC mówiono o e-commerce i rosnącym trendzie click-and-collect, jako kierunkach rozwoju sprzedaży wielokanałowej (multichannel). Pytanie, jak przełożymy ten trend na polski rynek? Możliwości może być kilka – jak chociażby poprzez dedykowanie części powierzchni sklepowej na realizację zamówień internetowych. To jednak nieuchronnie wiąże się z wdrożeniem newralgicznych rozwiązań w obszarze rozliczania zakupów dokonanych online – podsumowuje dyrektor Knight Frank.