Beyond.pl-commerce

Uruchomienie serwera w 30 sekund? Takie rzeczy możliwe są tylko w chmurze. Poznańska spółka Beyond.pl oferuje najnowocześniejsze rozwiązania IT dla branży retail.

Firma Beyond.pl powstała w 2005 roku. Jej założycielami i właścicielami są Sebastian Kulczyk oraz Michał Grzybkowski. Początkowo firma zajmowała się przede wszystkim świadczeniem usług kolokacji i dzierżawą sprzętu IT.

Nazwa firmy (beyond oznacza po angielsku dalej, ponad) jednak do czegoś zobowiązuje. Obecnie Beyond.pl jest liderem polskiego rynku data center i oferuje szeroki zakres outsourcing IT.

Prekursor cloud computing w Polsce

“Postanowiliśmy pójść o krok dalej i zaoferowaliśmy naszym klientom pierwszą na polskim rynku publiczną chmurę obliczeniową” – opowiada w rozmowie z redakcją Evigo.pl Rafał Roszak, dyrektor marketingu Beyond.pl.

Stworzona przez Beyond.pl marka e24cloud to nowy model usług IT, w którym moc obliczeniowa dostarczana jest na żądanie i rozliczana w cyklu godzinowym, tylko za faktycznie wykorzystane zasoby. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania w bardzo istotny sposób skraca się etap tzw. time to market (TTM), czyli okres od wymyślenia nowego produktu/usługi, do jego wdrożenia.

Beyond ecommerce serwerownia
Serwerownia firmy Beyond.pl

“W branży e-commerce ma to niebagatelne znaczenie. Wybranie odpowiednich serwerów, ich transport, montaż, instalacja i wreszcie testy trwają przynajmniej 3 miesiące. Uruchomienie publicznej chmury obliczeniowej trwa 30 sekund” – wyjaśnia Rafał Roszak.

Hybrydowa chmura przyszłości

Jak sam przyznaje, nie jest to rozwiązanie dla wszystkich firm. Niektóre biznesy, ze względu na regulacje prawne, muszą np. wskazać konkretne serwery, na których znajdują się ich zasoby. To kwestie bezpieczeństwa.

Dlatego Beyond oferuje swoim klientom także chmurę prywatną, dedykowaną danej firmie, oraz nowość – chmurę hybrydową. Dzięki niej można osiągnąć korzyści biznesowe i technologiczne serwerów w chmurze przy zachowaniu pełnej kontroli nad infrastrukturą.

“To połączenie błyskawicznego skalowania i uruchamiania jakie daje chmura publiczna, z bezpieczeństwem i dużą kontrolą nad danymi jaką daje chmura prywatna” – tłumaczy Rafał Roszak.

Outsourcing się opłaca

Firma posiada obecnie ok. 2,5 tys. klientów. Należą do nich m.in. PayU, Skoda Auto, Amica, Money.pl, Alma czy Komputronik. Przynajmniej 35% ze wszystkich klientów stanowią podmioty z branży e-commerce na stałe współpracujące z Beyond.pl. Dodatkowo w okresie przedświętecznego szczytu zakupowego przybywa firm, które w obawie przed przeciążeniem własnych serwerów, czasowo korzystają z usług zewnętrznych chmur obliczeniowych.

To znacznie tańsze rozwiązanie niż inwestowanie dziesiątków tysięcy złotych w zakup nowych, bardziej wydajnych serwerów. Koszt skorzystania z chmury obliczeniowej do jednorazowej akcji to zazwyczaj kilkaset złotych.

Nowe efektywne data center

Biorąc pod uwagę dynamicznie rosnący w Polsce rynek data center (obecnie jego wartość wynosi ok. 1 mld złotych, w przyszłym ma to być 1,5 mld złotych) firma buduje kolejną serwerownię. Nowe data center Beyond.pl w Poznaniu zostanie otwarte w 2016 roku. Inwestycja pochłonie 100 mln. złotych, z czego ponad 30 mln. pochodzi z funduszy unijnych.

Centrum ma się charakteryzować efektywnością energetyczną na bardzo niskim poziomie. Dzięki temu Beyond chce przyciągnąć klientów zarówno z Polski, jak i spoza kraju.

“W Polsce ceny prądu są znacznie niższe niż w Niemczech. Centrum będzie się charakteryzowało wysoką wydajnością energetyczną. Dzięki temu będziemy mogli zaoferować naszym klientom jeszcze bardziej korzystne warunki finansowe. Warto także zwrócić uwagę, że w Polsce z outsourcingu usług IT korzysta jedynie 30% firm, a w przykładowej Wielkiej Brytanii ok. 70%” – podsumowuje Rafał Roszak.

Marka Beyond.pl, oferująca od 2005 r. outsourcing IT, to lider na rynku data center w Polsce. Jako jedyna firma na rodzimym rynku oferuje chmury hybrydowe, łączące zalety public i private cloud, pozwalające na pełną kontrolę zarządzania danymi i maksymalną efektywność finansową. Beyond.pl posiada dwa nowoczesne centra danych – w Poznaniu i Warszawie.