youtube wprowadzi filmy 360 stopni

Serwis YouTube zamierza wprowadzić narzędzia umożliwiające użytkownikom tworzenie i zamieszczanie na portalu filmów w technologii 360°.

Należący do koncernu Google społecznościowy portal YouTube przymierza się do wejścia w świat filmów trójwymiarowych. Ostatnio serwis udostępnił użytkownikom nowe narzędzie służące do tworzenia GIF-ów z filmów wideo. Teraz zamierza umożliwić zamieszczanie w serwisie filmów kręconych w technologii 360 stopni. Dzięki temu vlogerzy będą mogli zapewnić swoim odbiorcom treści najwyższej jakości, a sprzedawcy – lepiej prezentować promowane produkty.

Obraz pod dowolnym kątem

Nie jest jeszcze znana konkretna data uruchomienia nowych funkcji, jednak informacja została potwierdzona przez Google. Z informacji serwisu Gizmodo wynika, że YouTube rzeczywiście zamierza wbudować w serwis oprogramowanie, które będzie wspierało filmy sferyczne. Przedstawiciel koncernu zapowiedział, że zostanie ono uruchomione w ciągu kilku najbliższych tygodni.

„Chcieliście kiedyś oglądać jakiś film w wersji 360 stopni, aby zyskać szerszą perspektywę i zobaczyć co się dzieje pod różnymi kątami? Właśnie po to pracujemy nad narzędziem, które umożliwi zamieszczanie tego typu wideo.” – powiedział rzecznik YouTube.

Kamery nowej generacji

Co umożliwi użytkownikom nowa funkcja? Będą oni mogli publikować w serwisie filmy robione kamerami nowej generacji, które umożliwiają tworzenie filmów o 360-stopniowym, obrotowym obrazie. Możliwości takie dają kamery takie jak  Kodak SP360, Bublcam czy Giroptic 360cam. Użytkownicy będą mieli możliwość wgrywania filmów na YouTube bezpośrednio z kart pamięci tych kamer.

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak będzie funkcjonowało nowe narzędzie YouTube, jednak prawdopodobnie Google będzie się wzorowało na innych serwisach, które obsługują filmy 360-stopniowe na podobnej zasadzie, jak zdjęcia panoramiczne. Czyli użytkownik zyskuje możliwość klikania i przeciągania obrazu tak, żeby zmienić kąt, pod którym wyświetlany jest film.

Wirtualna rzeczywistość

Wyzwaniem będzie natomiast to, żeby zunifikować poszczególne technologie kręcenia tego typu filmów i wyświetlać je w jednolity sposób. Każda z dostępnych na rynku kamer 360 stopni ma swoją specyfikę.

Obecnie nie jest też pewne, czy 360-stopniowe filmy zamieszczane na YouTube będzie można wyświetlać na PC tak samo jak „zwykłe” filmy. Być może oglądać będzie je można wyłącznie za pomocą gadżetów, które stosuje się dla 360-stopniowej wirtualnej rzeczywistości. Nie wykluczone więc, że nowa funkcja zostanie zatem zintegrowana z Google Cardboard.