facebook reklm mobilna

Facebook poinformował, że przejął firmę QuickFire Networks, która specjalizuje się w dostarczaniu treści wideo oraz oprogramowanie do jego przetwarzania na potrzeby stron internetowych.

Kolejna transakcja Facebooka każe przypuszczać, że firma stara się jak najszczelniej wypełniać technologiczne luki serwisu, aby poprawić jego funkcjonowanie oraz udostępniać użytkownikom nowe funkcje. W ostatnim tygodniu Facebook przejął też firmę Wit.ai, która umożliwia tłumaczenie poleceń głosowych wydawanych w różnych językach, na komendy w aplikacji.

Facebook stawia na filmy

Ponieważ treści wideo cieszą się w internecie największą popularnością i generują ogromne zaangażowanie użytkowników, Facebook stara się rozbudować swoją platformę wideo. Ma to służyć pobudzaniu aktywności użytkowników oraz zwiększaniu dochodów z reklam. Facebook inwestuje więc w technologie związane z przystosowywaniem materiałów wideo do potrzeb internetu.

Narzędzie T-Video, dostarczane przez QuickFire, przyspiesza kodowanie filmów i dopasowuje je pod potrzeby poszczególnych platform, dobierając odpowiednią rozdzielczość, kolor i ustawienia audio. Rozwiązania QuickFire są dostosowane do potrzeb procesorów Intel Core i7. Efektem ich stosowania jest szybsze pobieranie i wyświetlanie filmów internetowych, bez uszczerbku na jakości obrazu i dźwięku.

Szybsze wyświetlanie treści

Oprogramowanie dostarczane przez ten startup zostanie prawdopodobnie zintegrowane z Facebookiem. Dzięki zastosowaniu QuickFire użytkownicy Facebooka będą mogli wyświetlać nawet miliard filmów dziennie.

Firma QuickFire dostarcza również platformę QuickFire.tv, która zadebiutowała we wrześniu 2014 podczas TechCrunch Disrupt. Wspomaga ona płynność wyświetlania materiałów wideo i pomaga uniknąć skutków natężonego ruchu w serwisie i wielu jednoczesnych wyświetleń materiałów wideo.

QuickFire kończy działalność

Facebook pozyskał też do zespołu nowych ludzi. Prezes QuickFire Craig Lee pełnił szereg kluczowych funkcji w firmach związanych z technologiami wideo. Mike Coward, CTO QuickFire, jest też założycielem firmy Continous Computing, która została w 2011 roku przejęta przez Radisys. Z kolei Amit Puntambekar, wiceprezes ds. rozwoju oprogramowania, był programistą w Intel.

Startup QuickFire ma siedzibę w San Diego. Po przejęciu przez Facebook firma zakończy działalność, a część zespołu przejdzie do Facebooka. Na stronie firmy dostępny jest oficjalny komunikat w tej sprawie.