Sklep Kakadu
Sklep Kakadu, Kakadu

14 stycznia 2015 roku Placek Holding i Stephon Holdings Limited ogłosiły podpisanie umowy na mocy której Super Zoo s.r.o. stała się właścicielem 100 proc. udziałów Kakadu sp. z o.o.

Stephon Holdings jest kontrolowany przez fundusze private equity, zarządzane przez ARX Equity Partners. Stephon Holdings zainwestował w Kakadu w marcu 2009 roku, wspierając organiczny rozwój spółki w kolejnych latach. Obecnie spółka jest właścicielem 41 specjalistycznych sklepów zoologicznych w Polsce i działa w segmencie tradycyjnego kanału sprzedaży produktów zoologicznych. W 2011 roku Kakadu przejęła sklep internetowy Telekarma, co pozwoliło jej osiągnąć pozycję w internetowym kanale sprzedaży produktów zoologicznych w Polsce.

– Placek Holding nieustannie inwestuje w umacnianie i poszerzanie detalicznego obszaru swojej działalności w Europie Centralnej i Wschodniej Central, poszukując nowych możliwości ekspansji. Nabycie Kakadu jest to dla nas bardzo ważną i wartościową transakcją, umacniającą naszą pozycje w regionie Europy Centralnej i Wschodniej. Stając się częścią Placek Holding Kakadu skorzysta z kolei z doświadczeń oraz zasobów grupy, umacniając pozycję lidera w Polsce – mówi Dusan Placek, właściciel Placek Holding.

– Postrzegam tę transakcję jako wyraz uznania dla wytrwałej i konsekwentnie realizowanej przez zespół pracowników Kakadu długoterminowej strategii budowania silnej pozycji Spółki na polskim rynku. Jestem przekonany, iż ten wysiłek przyniesie Super Zoo korzyści i pozwoli na dalszą ekspansję Kakadu i Telekarmy. Wejście do grupy Placek Holding umocni pozycję lidera Kakadu na polskim rynku oraz pozwoli na jej dalszy, stabilny rozwój – mówi Wojciech Filipczyk, były prezes i dyrektor zarządzający Kakadu.

Kakadu sp. z o.o., właściciel 41 sklepów własnych, jest siecią sklepów zoologicznych w Polsce w tradycyjnym kanale sprzedaży artykułów zoologicznych. Będąc właścicielem i operatorem sklepu internetowego Telekarma Kakadu jest także jednym z liderów sprzedaży artykułów zoologicznych w kanale internetowym.

Super Zoo s.r.o. jest jedną z 15 spółek Placek Holding.

Placek Holding SE jest dystrybutorem artykułów zoologicznych oraz właścicielem I operatorem ponad 100 sklepów zoologicznych (pod marką Super Zoo and Dino Zoo) w Europie Centralnej i Wschodniej z obrotami przekraczającymi 70 milionów Euro i zatrudnieniem ponad 640 pracowników. Placek Holding jest obecna na rynkach czeskim, łotewskim, polskim, słowackim, rosyjskim i ukraińskim.

Stephon Holdings jest kontrolowany przez fundusze private equity, zarządzane przez ARX Equity Partners. Stephon Holding Limited był większościowym udziałowcem Kakadu sp. z o.o. do momentu transakcji z Placek Holding.

ARX Equity Partners jest firmą private equity koncentrującą się na rynkach Europy Centralnej I Wschodniej. ARX posiada swoje biura w Bukareszcie, Budapeszcie, Pradze i Warszawie a kapitał pozyskuje głównie od inwestorów instytucjonalnych. Rodzina funduszy ARX inwestuje kapitał w krajach Europy Centralnej i Wschodniej koncentrując się głównie na finansowaniu dojrzałych przedsięwzięć, takich jak finansowanie rozwoju, wykupy managerskie (tzw. MBO), przejęcia z grupą inwestorów (tzw. MBI) oraz projekty konsolidacyjne.