allegro naspars zmiana wlasciciela ecommerce

Południowoafrykański koncern Naspers zdementował doniesienia, jakoby chciał się pozbyć udziałów w polskim serwisie sprzedażowym Allegro.

Cała sprawa wybuchła gdy agencja Reuters poinformowała, że największa na polskim rynku platforma sprzedażowa Allegro wkrótce zmieni właściciela.

Południowoafrykański gigant z branży e-commerce i mediów elektronicznych ustami swojego rzecznika szybko i stanowczo zdementował jednak te informacje.

“Allegro jest silnym oraz dochodowym biznesem e-commerce i Naspers nie ma planów związanych z jego sprzedażą” – powiedział cytowany przez Reutersa Meloy Horn, rzecznik firmy Naspers.

Allegro idzie w kierunku m-commerce

Allegro bije na głowę wszystkie inne portale e-commerce w Polsce. Miesięcznie serwis odwiedza 12,5 miliona użytkowników. Allegro jest również największym serwisem aukcyjnym w Europie Wschodniej. Jego wartość szacowana jest obecnie na ok. 8,2 mld dolarów.

Serwis został wykupiony przez Naspers w 2007 roku za 1,44 mld dolarów. Model biznesowy Allegro został wprowadzony również na rynek czeski, estoński, węgierski, ukraiński i rosyjski.

Obecnie Allegro przechodzi restrukturyzację związaną ze zmianą strategii biznesowej. Aby nadążyć za zmieniającym się rynkiem, serwis odchodzi od modelu aukcyjnego i zamierza skupić się na sprzedaży mobilnej. Allegro ma na polskim rynku e-commerce pozycję wiodącą, rośnie jednak konkurencja ze strony markowych sklepów internetowych.

Nowe serwery i usługi logistyczne

Allegro zmienia nie tylko strategię. W listopadzie 2014 roku, po siedmiu latach współpracy z firmą Beyond.pl, Allegro zmieniło także dostawcę usług IT. Od teraz wszystkie serwery Allegro będą pracowały w centrum danych poznańskiej firmy Talex. Umowa będzie obowiązywała do końca 2018 roku.

Firma stale rozwija także usługi związane z dostawą zakupionych za jej pośrednictwem produktów. Pod koniec 2014 roku Allegro i InPost zawarły porozumienie o współpracy w ramach dostaw produktów zamawianych online. Teraz w opcjach przesyłki każdy e-sprzedawca może dodać nowe opcje: Allegro Paczkomaty InPost i Allegro Polecony InPost. Będzie to najtańsza dostępna forma dostawy – zarówno w odniesieniu do listu poleconego (3,94 zł), jak i paczki (7,99 zł). W każdej z tych opcji klienci mają zagwarantowany darmowy zwrot kupionego towaru.

Allegro Group działa na rynku platform handlowych jako operator Allegro.pl w Polsce, Aukro.ua na Ukrainie, Aukro.cz w Czechach oraz Molotok.ru w Rosji. Do grupy należą również w obszarze usług płatniczych serwis PayU.pl; na rynku serwisów ogłoszeniowych takie marki jak OLX.pl, otoMoto.pl czy otoDom.pl; porównywarka Ceneo.pl, klub zakupowy Fashiondays.pl, czy popularne Agito.pl.

Naspers to międzynarodowy koncern mediowy mający siedzibę w Republice Południowej Afryki. Główną działalność prowadzi w obszarze płatnej telewizji, usług internetowych oraz prasy. Jest notowany na giełdach w Johannesburgu oraz Nowym Jorku. Naspers prowadzi działalność między innymi w Stanach Zjednoczonych, Afryce Subsaharyjskiej, Brazylii, Tajlandii, Indiach i Chinach. Ważnym miejscem operacji koncernu jest również Europa. Posiada swoje przedsięwzięcia między innymi w Rosji, Grecji, Holandii oraz Polsce.

Do niedawna w rękach koncernu Naspers był również serwis Bankier.pl. Na początku 2015 roku został on jednak sprzedany szwedzkiej firmie Bonnier, wydawcy m.in. dziennika Puls Biznesu.