Galeria Echo
Galeria Echo

Zrealizowane przez Echo Investment centrum handlowo-rozrywkowe Galeria Echo w Kielcach otrzymało dwa rodzaje certyfikatu BREEAM In-Use: -Asset (charakteryzuje m.in. efektywność energetyczną, materiały, lokalizację, transport) i Building Management (ocenia zarządzanie budynkiem, relacje z najemcami, zużycie mediów, gospodarkę odpadami). W obu przypadkach obiekt uzyskał ocenę „Very Good” (z wynikiem odpowiednio 66 i 58 proc.).

Certyfikat BREEAM

BREEAM to metoda oceny budynków pod kątem ich przyjazności dla środowiska naturalnego oraz komfortu przyszłego użytkownika. Budynek oceniany jest punktowo jest w dziewięciu kategoriach, m.in. zarządzanie, energia, transport, woda, materiały, odpady, ekologia i zanieczyszczenia. Zdobyte punkty przeliczane są na procenty, które z kolei mnożone są przez wagę przypisaną danej kategorii. Uzyskane punkty w rezultacie dają wynik w 6-stopniowej skali : <30 proc. – Unclassified, 30 proc. – 44 proc. – Pass, 45 proc. – 54 proc. – Good, 55 proc. 69 proc. – Very Good, 70 proc. – 84 proc. – Excellent, >85 proc. – Outstanding. Najbardziej rozpowszechnione rodzaje certyfikatów to BREAAM Interim (etap projektowy inwestycji), BREEAM Final (potwierdzenie projektu) oraz BREEAM In-Use (budynek istniejący).

W portfolio spółki Echo Investment znajduje się już dziewięć budynków, które posiadają certyfikaty BREEAM – to biurowce Q22, dwa budynki Parku Rozwoju w Warszawie, Aquarius Business House we Wrocławiu, I etap A4 Business Park w Katowicach, Oxygen w Szczecinie (2 certyfikaty BREEAM In-Use: Building Management oraz Asset Rating), a także Galeria Amber w Kaliszu, CHR Galaxy w Szczecinie i Galeria Olimpia w Bełchatowie.

Galeria Echo

Galeria Echo to jeden z największych obiektów handlowo-rozrywkowych w Polsce pod względem ilości sklepów. Powierzchnia całkowita wynosi 159 tys. mkw., z czego 70 tys. mkw. przeznaczono na wynajem. Oprócz ponad 250 sklepów i punktów handlowych, klienci mają do dyspozycji także bogatą część rozrywkową – m.in. 12-torową kręgielnię, największe w regionie centrum fitness i wielosalowe kino Helios, a także bawialnia o powierzchni 300 mkw. W obiekcie znajduje się wielopoziomowy parking na 2,3 tys. miejsc. Zastosowano w nim system kierowania pojazdów do wolnych stanowisk oraz specjalną funkcję przypominania o miejscu zaparkowania pojazdu.

Projekt rozbudowy Galerii Echo powstał w Pracowni Architektonicznej Detan z Kielc, natomiast projekt elewacji i wnętrz wykonała warszawska pracownia architektoniczna Open Architekci. Detan sp. z o.o. / Open Architekci / Zespół Architektów Echo Investment SA.

Echo Investment będzie wystawcą marcowej edycji Shopping Center Forum 2015. Z projektami spółki będzie można zapoznać się na stoisku nr 1.2/1.3