Ikea
Ikea

Ikea kontynuuje wzrost we wszystkich kanałach sprzedaży. Dochód netto Grupy za rok finansowy 2014 (trwający od 1 września 2013 roku do 31 sierpnia 2014 roku) wyniósł 3,3 miliarda euro.

– Rok finansowy 2014 był dla Ikea bardzo udany. Z radością obserwuję zwiększony wzrost we wszystkich kanałach sprzedaży: zarówno w już istniejących, jak i w nowo otwartych sklepach oraz przez Internet. Osiągnęliśmy kilka ważnych kamieni milowych mających na celu uzyskanie niezależności energetycznej, odnotowaliśmy też 58 proc. wzrost sprzedaży produktów, które umożliwiają ludziom prowadzenie bardziej zrównoważonego życia w domu. Zrównoważony rozwój to integralna część naszej strategii biznesowej – mówi Peter Agnefjäll, prezes i dyrektor generalny Grupy Ikea.

1,5 miliarda odsłon ikea.com

Warunki rynkowe wciąż się poprawiały i Grupa osiągnęła bardzo dobre wyniki w Chinach oraz w Ameryce Północnej. Również w Europie zauważono trend zwyżkowy. W sklepach należących do Grupy na całym świecie odnotowano 716 milionów wizyt, natomiast na stronie ikea.com – ponad 1,5 miliarda odsłon.

Całkowita sprzedaż wzrosła o 5,9 proc. (z uwzględnieniem różnic walutowych) w porównaniu do poprzedniego roku finansowego i wyniosła 28,7 miliarda euro. Łącznie z dochodem z najmu centrów handlowych, całkowity przychód wyniósł 29,3 miliarda euro (+2,8 proc.). Grupa Ikea zwiększyła udział rynkowy niemal we wszystkich krajach, a ponadto rozpoczęła działalność w Chorwacji. Największymi rynkami pod względem sprzedaży były Niemcy, Stany Zjednoczone, Francja, Rosja i Wielka Brytania. Natomiast Polska już od czterech lat pozostaje w pierwszej trójce krajów na świecie, gdzie firma odnotowuje najszybsze tempo wzrostu sprzedaży.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników w Polsce. Po raz kolejny udało nam się wypracować znaczący – 14 proc. wzrost sprzedaży, a polski rynek pozostaje jednym z najbardziej obiecujących dla Ikea. Biorąc pod uwagę tempo wzrostu, Polska jest trzecia na świecie i pierwsza wśród krajów Unii Europejskiej. Bardzo się cieszę, że Polacy coraz bardziej interesują się tematyką wyposażenia wnętrz. Klienci chętnie wybierają nasze funkcjonalne, dobrej jakości rozwiązania, a coraz więcej mebli w kuchni i sypialni w polskich domach pochodzi z naszych sklepów. W ubiegłym roku finansowym dołączyło do nas aż 700 nowych pracowników, dzięki czemu ilość osób zatrudnionych w spółce Ikea Retail zwiększyła się do 2 900 osób. W tym samym czasie nasze sklepy odnotowały aż 23 miliony wizyt. W ciągu najbliższych 20 lat chcemy zwiększyć roczne obroty do 16 miliardów złotych, a więc prawie ośmiokrotnie. Planujemy też otwierać nowe sklepy – już w drugiej połowie 2015 roku pierwszych klientów powita sklep Ikea w Bydgoszczy – mówi Evelyn Higler, prezes Ikea Retail w Polsce.

318 sklepów na 28 rynkach

Grupa Ikea zatrudnia 147 tys. pracowników i posiada 318 sklepów na 28 rynkach, a w sumie prowadzi działalność w 43 krajach. Sprzedaż internetowa dostępna jest na 13 rynkach. Ponad 40 sklepów prowadzonych jest na zasadach franczyzy poza Grupą.

Ikea w Polsce posiada obecnie osiem sklepów, które w roku finansowym 2014 odwiedziły ponad 23 miliony osób. Ponadto, poprzez Inter Ikea Centre Group Poland, firma zbudowała i zarządza siedmioma parkami oraz centrami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obsługuje sklepy firmy w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech.