centrum-handlowe-shutterstock

centrum-handlowe-shutterstock

Coraz więcej inwestorów z całego świata inwestuje na polskim rynku centrów handlowych. Na ten temat rozmawiamy z Michałem Stanisławskim, konsultantem Działu Rynków Kapitałowych w CBRE.

Coraz częściej słyszy się o dużych transakcjach na polskim rynku centrów handlowych. Jaki typ podmiotów w największym stopniu jest zainteresowany obecnie w inwestowanie w obiekty handlowe w Polsce?

Michał Stanisławski: – Z uwagi na bardzo wysoką kapitałochłonność nieruchomości handlowych to inwestorzy instytucjonalni z dostępem do kapitału o niskim koszcie są głównymi graczami na rynku. Inwestorzy indywidualni koncentrują się z reguły na niszowych produktach, o które nie muszą konkurować z agresywnym kapitałem międzynarodowym. Interesującą inicjatywą podjętą przez kilka funduszy jest mobilizacja polskich tzw. High Net Worth Individuals, czyli osób fizycznych o znacznych zasobach pieniężnych i stworzenie funduszy zamkniętych otwierając im drogę do rynku dotychczasowo odległego.

Inwestorzy z których kierunków geograficznych są najbardziej zainteresowani inwestowaniem na polskim rynku retail?

– Prym wiodą inwestorzy obecni w Polsce od wielu lat tacy jak typowe niemieckie fundusze jak na przykład Union Investment lub europejscy inwestorzy pokroju Atrium, ECE bądź Resolution.

Czy zdarzają się inwestorzy z bardziej odległych kierunków?

– Z każdym rokiem obserwujemy dopływ nowego kapitału inwestującego bezpośrednio bądź pośrednio przy pomocy europejskich funduszy. Nowy kapitał pochodzi już praktycznie z całego świata wliczając w to Daleki Wschód, ale i mniej znane kierunki takie jak na przykład Republika Południowej Afryki – nic nie zapowiada zmiany tego trendu.