Dekada Nowy Targ. Już działająca inwestycja
Dekada Nowy Targ. Już działająca inwestycja

Dekada Realty podpisała umowę z XCity sp. z o.o. – spółką PKP SA odpowiedzialną za inwestycje deweloperskie – na budowę dwóch dworców kolejowych zintegrowanych z centrami handlowymi w Koninie i Mińsku Mazowieckim. Wartość obydwu inwestycji to ponad 68 mln zł.

Podpisana umowa zakłada wybudowanie dwóch nowoczesnych dworców kolejowych zintegrowanych z powierzchnią handlową w formacie convenience shopping center w Koninie i Mińsku Mazowieckim. Oba obiekty będą w pełni funkcjonalne, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a jednocześnie zaoferują nowoczesną powierzchnię handlową, spełniającą standardy nawet najbardziej wymagających sieci handlowych. Będą to kolejne projekty spółki Dekada, które należą do segmentu tzw. zintegrowanych centrów handlowo – komunikacyjnych.

2 nowe inwestycje

Nowa inwestycja Dekady w Koninie zakłada stworzenie nowoczesnego dworca kolejowego, z poczekalnią dla podróżnych i kasami biletowymi, połączonego z centrum handlowym typu strip mall, liczącym ok. 20 lokali handlowo-usługowych, o łącznej powierzchni najmu liczącej ok. 5,4 tys. mkw. GLA. Przy obiekcie zostanie zlokalizowany również dworzec autobusowy. Dla wygody podróżnych oraz klientów wybudowany zostanie parking na ponad 300 miejsc.

Projekt w Mińsku Mazowieckim obejmie budowę komfortowego dworca kolejowego, połączonego z częścią komercyjną obejmującą ok. 15 lokali handlowo-usługowych, zlokalizowanych na powierzchni najmu ok. 4,3 tys. mkw. GLA. Do dyspozycji klientów i podróżnych przygotowany będzie również parking, który pomieści ok. 230 pojazdów.

– Z naszego doświadczenia wynika, że dworce autobusowe i kolejowe to często najlepsze lokalizacje handlowe w mieście, nierzadko niestety zaniedbane poprzez problemy finansowe spółek komunikacyjnych. Połączenie ich z nowoczesną powierzchnią handlową jest przedsięwzięciem korzystnym dla wielu stron: deweloperom i najemcom gwarantuje stały przepływ klientów, generowany przez obecność węzła komunikacyjnego, a zarządca dworca nie ponosi kosztów związanych z jego odbudową czy rewitalizacją, zyskując nowoczesną przestrzeń do obsługi podróżnych. Beneficjentem jest również klient i podróżny, który ma możliwość zrobienia komfortowych, najpotrzebniejszych zakupów po drodze z pracy czy szkoły, oszczędzając w ten sposób czas – komentuje Aleksander Walczak, prezes Dekada Realty.

Dekada Realty jest deweloperem specjalizującym się w budowie i zarządzaniu centrami handlowymi w formacie convenience, służącym szybkim i wygodnym zakupom. Pod szyldem Dekada funkcjonuje już 9 obiektów, a obecnie trwa budowa dziesiątej Dekady w Malborku. Trzy spośród tych obiektów to tzw. centra handlowo-komunikacyjne, połączone z dworcami autobusowymi – w Myślenicach, Nowym Targu i Brodnicy, a obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia realizacji kolejnego tego typu projektu – w Ciechanowie.

Rozpoczęcie budowy w 2016

Prace budowlane przy inwestycjach w Koninie i Mińsku Mazowieckim rozpoczną się w 2016 lub 2017 roku i potrwają kilkanaście miesięcy. Podczas ich trwania funkcję obsługi podróżnych przejmą dworce tymczasowe.

– Obecnie rozpoczynamy etap przygotowawczy, związany głównie z procedurami administracyjnymi i opracowywaniem dokumentów planistycznych. Jak w przypadku wszystkich naszych realizacji będziemy starali się zaprojektować budynki tak, aby były funkcjonalne, a jednocześnie dobrze wkomponowywały się w miejską tkankę – dodaje Aleksander Walczak, prezes Dekada Realty.

– Obecnie funkcjonujące centrach handlowo-komunikacyjne sieci Dekada są w 100 proc. skomercjalizowane, a ich najemcy notują wysokie wyniki odwiedzalności i sprzedaży. co pozwala nam zakładać ich stabilną pozycję na rynku i dalszy rozwój w przyszłych latach – podsumowuje Walczak.