Ukraina centra handlowe

Najwięksi ukraińscy najemcy centrów handlowych chcą wejść na polski rynek. Okazją do nawiązania kontaktów biznesowych będzie najbliższa edycja Shopping Center Forum.

Ukrainian Retail Association (URA) to największa na Ukrainie organizacja zrzeszająca deweloperów i najemców centrów handlowych. Jej celem jest m. in. wymiana informacji biznesowych, promocja działalności czy kontakty z przedstawicielami władz.

Globalne marki i lokalni gracze

– Nasza organizacja powstała 10 lat temu, ale w obecnej formule działa od dwóch – mówi Andrey Zhuk, pratner w URA, a jednocześnie prezes UKR Zołoto, jednej z największych na Ukrainie sieci wielkopowierzchniowych sklepów jubilerskich.

Obecnie organizacja zrzesza ok 200 przedstawicieli branży retail z czego 60% to gracze lokalni, a 40% to globalne marki takie jak LPP, Inditex czy Adidas. Dwa razy do roku spotykają się oni na konferencji i warsztatach organizowanych przez URA w Kijowie.

– Niestety rynek powierzchni handlowych jest w naszym kraju coraz bardziej nasycony, a konkurencja stała się zbyt ostra – mówi Andrey Zhuk. – Do tego dochodzi skomplikowana sytuacja polityczna oraz gospodarcza. Stąd konieczność poszukiwania możliwości międzynarodowej ekspansji – dodaje Zhuk.

Wejść na rynek polski

Jego zdaniem Polska może się stać największym i najważniejszym zagranicznym rynkiem zbytu dla ukraińskich marek. Ważnym krokiem do tego celu jest uczestnictwo w zimowej edycji Shopping Center Forum w charakterze wystawcy.

– Na SCF pojawi się przynajmniej kilkunastu przedstawicieli branży retail. Ich listę przedstawimy w najbliższych dniach. Mamy nadzieję na zwarcie ważnych kontaktów biznesowych, które już wkrótce zaowocują konkretną współpracą – mówi Andrey Zhuk.

Shopping Center Forum 2015 Winter Edition odbędzie się 3 marca na stadionie Legii Warszawa, przy ul. Łazienkowskiej 3. Tego dnia w jednym miejscu zgromadzą się wszyscy, którzy decydują o rozwoju rynku powierzchni handlowych w regionie CEE.