Walmart Chiny
Shutterstock

Amerykańska sieć Walmart rozszerza zasięg działania usługi click and collect o nowe lokalizacje w Huntsville i Phoenix, w związku z coraz większą popularnością tej opcji.

Sieć supermarketów Walmart uruchomiła kolejne punkty osobistego odbioru zamówień składanych w sklepie internetowym. Od teraz usługa click and collect jest również dostępna dla mieszkańców Huntsville, a od niedawna również w rejonie Phoenix. Jak informuje Walmart, usługa jest nadal w fazie testowej, jednak jak dotychczas zauważono, że zyskuje coraz większą popularność, mimo że występuje wspólnie z opcją dostawy do domu.

Dostawa do samochodu

Inni amerykańscy sprzedawcy, tacy jak Amazon, testują opcję dostarczania zakupów do domu z lokalnych sklepików spożywczych. Tymczasem Walmart wprowadza jednocześnie opcję odbioru osobistego oraz dostawy do domu i sprawdza, jak reagują konsumenci. Najnowsze sklepy, które dołączane są do sieci osobistego odbioru, są dostosowywane do odbioru na zasadzie „drive-thru”, tak aby kierowca mógł odebrać pakunek nie wysiadając z samochodu.

Opcja click and collect wprowadzana obecnie przez Walmart polega na tym, że klient zamawia produkty przez internet, a następnie wybiera sklep, w którym chce odebrać zakupy. Do wyboru ma kilka przedziałów czasowych, w których paczka będzie dostępna w lokalnym sklepie. Dzięki temu, personel może spakować zakupy niedługo przed odebraniem przesyłki, tak aby produkty spożywcze jak najdłużej pozostawały w lodówce.

Bez kosztów dostawy

Następnie klient podjeżdża samochodem na wyznaczony obszar na tyłach sklepu i dzwoni pod wygenerowany w systemie numer telefonu, albo loguje się w specjalnym terminalu multimedialnym. W ten sposób personel sklepu jest powiadamiany, że klient zgłosił się po odbiór i wynoszą paczkę gotową do zabrania.

Klientom opcja ta odpowiada głównie ze względu na oszczędność czasu. Dzięki takiej organizacji odbioru przesyłki, zakupy które w godzinach szczytu potrafią trwać dwie godziny, skracane są do kilku minut. I w przeciwieństwie do dostawy do domu, klient nie musi czekać w domu na kuriera oraz ponosić dodatkowych opłat.

Dostawa tego samego dnia

Walmart umożliwia osobisty odbiór przesyłki tego samego dnia, w którym klient składa zamówienie. Jeśli zostało złożone do 10 rano, jest gotowe do odbioru od 16, a jeśli klient zamówił online do 14, może odebrać zakupy od 20. Wielu klientów zamawia jednak produkty z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Obecnie sieć nie udostępnia statystyk obrazujących proporcje między klientami wybierającymi odbiór osobisty i dostawę do domu. Nie podaje również danych o liczbie zamówień obsłużonych w modelu click and collect, ani o ich łącznej wartości. Wiadomo jednak, że klienci, którzy wybierają jedną opcję dostawy, najprawdopodobniej wybiorą ją ponownie. Na przykład na terenie Denver, gdzie Walmart oferuje zarówno click and collect jak i dostawy do domu, 80% klientów wybiera jedną z opcji kolejny raz z rzędu.