visa ecommerce

Visa poinformowała, że rezygnuje ze stosowania 16 cyfrowych numerów identyfikacyjnych stosowanych obecnie do autoryzowania płatności mobilnych i online. Ma je zastąpić technologia Visa Token Service (VTS)

Obecnie, aby autoryzować płatność online, konsumenci muszą podać 16 cyfrowy numer umieszczony na karcie bankowej, datę jej ważności, a także specjalny kod CVV2 / CVC2, który można znaleźć przy polu podpisu.

Już wkrótce to się jednak zmieni, a do autoryzacji płatności online, również za pomocą urządzeń mobilnych, wystarczy system specjalnych tokenów, czyli jednorazowych, unikalnych kodów otrzymywanych np. sms-em. Ma to dodatkowo wzmocnić bezpieczeństwo dokonywania płatności internetowych i zmniejszyć ryzyko wyciekania poufnych informacji o posiadaczach kart.

Płatności online bez haseł

Visa rozpoczęła wdrażanie technologii Visa Token Service jesienią 2014 roku. Jako pierwsi mogli skorzystać z niej posiadacze urządzeń Apple za pośrednictwem systemu płatności Apple Pay. Obecnie technologia VTS została już zaimplementowana przez ponad 500 instytucji finansowych.

“W bieżącym roku będzie mogło z niej skorzystać szerokie grono konsumentów, korzystających z różnych urządzeń, aplikacji i platform. Ta innowacyjna technologia powinna dodatkowo wzmocnić zaufanie konsumentów i sprzedawców do dokonywania transakcji internetowych” – podkreśla Charlie Scharf, CEO w firmie Visa.

W 2015 roku dokonywanie i autoryzowanie transakcji za pomocą tokenów ma być dostępne również dla posiadaczy innych urządzeń mobilnych, nie tylko tych wyprodukowanych przez koncern Apple. Dzięki temu dostęp do systemu zyskają dziesiątki milionów konsumentów na całym świecie.

Tak samo mają być autoryzowane transakcje dokonywane przez system Visa Checkout. Obecnie z Visa Checkout korzysta ponad 100 sieci handlowych m.in. Gap, Gymboree, Neiman Marcus, Orbitz, Pizza Hut czy Staples.

Biometryka przyszłością e-bankowości

To jednak dopiero początek rewolucji, jeżeli chodzi o bezpeczienstwo internetowych transakcji. Organizacje płatnicze Visa i MasterCard wspólnie pracują nad wprowadzeniem nowego sposobu zabezpieczania płatności online. Obecnie stosowane systemy, takie jak Verified by Visa czy MasterCard SecureCode, oparte są na technologii 3D Secure.

W przyszłości obie organizacje płatniczne zamierzają całkowicie wycofać się ze stosowania wszelkiego rodzaju haseł. Zamiast tego do autoryzacji płatności służyć ma ludzkie ciało. Już teraz testowana jest aplikacja do rozpoznawania twarzy i głosu posiadacza karty. Jeszcze inną opcją może być zastosowanie specjalnej opaski na nadgarstek, która rozpoznawałaby rozpoznawać użytkownika na podstawie pomiaru rytmu serca.