Forum Radunia
Forum Radunia

Forum Radunia to kompleks handlowy z nową przestrzenią publiczną, który powstaje w samym centrum Gdańska w ramach rewitalizacji historycznego Targu Siennego i Rakowego.

Inwestycja realizowana jest we współpracy pomiędzy Multi Corporation a Gminą Miasta Gdańska oraz PKP. Budowa rozpoczęła się jesienią 2014 roku, a otwarcie planowane jest na 2017 rok

– Stworzymy tętniącą życiem przestrzeń miejską o nowoczesnym, przyjaznym i otwartym charakterze. Wyjątkowa lokalizacja na przedłużeniu Traktu Królewskiego, z dostępem do wszystkich środków komunikacji publicznej Trójmiasta i dogodnym dojazdem do obwodnicy sprawi, że Forum Radunia stanie się nową wizytówką Gdańska i będzie przyciągać zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Zainteresowanie najemców tym projektem jest bardzo duże. Klienci będą mieli dostęp do popularnych marek z branży modowej, sportowej, zdrowia i urody, wyposażenia domu, a także znanych restauracji i kawiarni. Będą też sklepy lokalnych przedsiębiorców. Dzięki temu odżyją dawne tradycje handlowe tego historycznego miejsca – mówi Tomasz Matusiak, dyrektor zarządzający Multi Development w Polsce.

Nowy projekt

Forum Radunia powstaje w jednej z najlepszych lokalizacji na terenie Trójmiasta, na 6-hektarowej działce w obrębie ulic 3 Maja, Armii Krajowej, Wały Jagiellońskie i Hucisko. Jest to centralny punkt aglomeracji, w sąsiedztwie dworca kolejowego Gdańsk Główny, Głównego Miasta i budynków użyteczności publicznej.

Dotychczas potencjał tego kwartału nie był efektywnie wykorzystany ze względu na przebiegające przez działkę tory kolejowe. Istotnym elementem inwestycji jest więc przykrycie torów. Pozwoli ono na odzyskanie ponad 1,5 ha powierzchni, którą będzie można efektywnie zagospodarować.

Komercjalizacja

Forum Radunia zaoferuje 62 tys. mkw. powierzchni komercyjnej, na której znajdzie się około 200 lokali handlowych i usługowych, największe w Trójmieście, 9-ekranowe Multikino, klub fitness Pure Jatomi, restauracje i kawiarnie oraz wielopoziomowy parking na około 1,1 tys. miejsc. Obiekt jest obecnie skomercjalizowany w ponad 50%. Wśród najemców są już popularne polskie i międzynarodowe marki, w tym: C&A, City Sport, Deichmann, Diverse, Douglas, H&M, Le Coq Sportif, Mango, Pandora, Red Rubin, Rossmann, Solar, Super-Pharm, Swiss, TK Maxx, Triumph, Vistula, W.Kruk, Wólczanka i Yes, a także pięć marek grupy LPP: Cropp, House, Mohito, Reserved, Sinsay i home&you oraz siedem marek grupy Inditex: Zara, Zara Home, Bershka, Massimo Dutti, Oysho, Pull&Bear i Stradivarius. W strefie restauracyjnej klienci znajdą McDonald’s, Pizza Hut, Burger King i KFC. Lokale w galerii wynajmą też gdańscy przedsiębiorcy, w tym znane i lubiane przez mieszkańców regionu: piekarnia Szydłowski, cukiernia Delicje oraz Bioway.

Forum Radunia
Forum Radunia

Nowa przestrzeń

W ramach kompleksu powstanie też zupełnie nowa przestrzeń publiczna. Odwiedzający będą mogli odpocząć na placu miejskim z miejscami do siedzenia w otoczeniu zadbanej zieleni, a także skorzystać z oferty kawiarni i restauracji z ogródkami, otwartych do późnych godzin wieczornych. Plac będzie również doskonałym miejscem do organizacji imprez. Wzdłuż zrewitalizowanych nabrzeży kanału Raduni zostanie stworzony ogólnodostępny bulwar przykryty szklanym dachem.

Mieszkańcy Gdańska oraz goście zyskają dzięki temu wysokiej jakości przestrzeń miejską w samym centrum aglomeracji, tętniącą życiem i oferującą różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu. Ważną częścią Forum Radunia będzie Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska. Będzie ono pełnić funkcję głównego punktu informacji turystycznej, w którym wszyscy odwiedzający będą mogli zapoznać się ofertą kulturalną i rozrywkową Gdańska.

Znajdzie się w nim sala multimedialna i ekspozycyjna, makieta miasta oraz sala teatralna i kawiarnia. Będzie to punkt startowy wycieczek, który przyciągnie zwiedzających historyczne centrum Gdańska. Będzie to też przyjazna przestrzeń do odpoczynku, na spotkanie ze znajomymi, posiłek czy oczekiwanie na przesiadkę w podróży.

Rozwiązania infrastrukturalne

W ramach projektu Forum Radunia Gdańsk zyska także nowe rozwiązania infrastrukturalne. Na wiadukcie w ciągu al. Armii Krajowej powstanie węzeł przesiadkowy, który zintegruje komunikację autobusową, tramwajową i kolejową (nowy przystanek SKM Gdańsk Śródmieście). Dzięki temu kompleks będzie doskonale skomunikowany ze wszystkimi częściami Trójmiasta. Dogodny dojazd do obwodnicy trójmiejskiej sprawi, że do Forum Radunia z łatwością dostaną się również zmotoryzowani.

Targ Rakowy stanie się ciągiem pieszym przechodzącym w plac miejski. Powstanie też ogólnodostępna ulica Nowe Podwale Grodzkie biegnąca pod budynkami, która usprawni przejazd przez teren Forum Radunia i umożliwi stworzenie podziemnej strefy dostaw do sklepów. W rejonie inwestycji zmodernizowanych zostanie sześć skrzyżowań. Zrewitalizowane zostanie przejście podziemne pod ul. Wały Jagiellońskie, a także Skwer Harcerzy Polskich, który pełni funkcję parku.