Maciej Szymański, EM&F
Maciej Szymański, EM&F

Maciej Szymański objął stanowisko Dyrektora Zarządzającego w polskim oddziale funduszu Waterland Private Equity Investments. Wcześniej pełnił funkcję Prezesa Zarządu Empik Media & Fashion SA.

Nowy dyrektor

Z dniem 16 lutego 2015 roku Maciej Szymański objął funkcję Principal (Dyrektora)
w Waterland Private Equity Investments B.V. oraz Dyrektora Zarządzającego Waterland Private Equity Sp. z o.o. – warszawskiego biura funduszu. W efekcie tych wydarzeń – Maciej Szymański jest aktualnie członkiem Principals Board (Rady Dyrektorów) Waterland Private Equity Investments B.V.

Maciej Szymański będzie odpowiedzialny za operacje Waterland na rynku polskim,
a ponadto za inwestycje w wybranych segmentach działalności funduszu. Maciej Szymański będzie kierował działaniami lokalnego zespołu inwestycyjnego, w skład którego wchodzą Panowie: Dominik Czajewski (Investment Director), Tomasz Karpiński (Investment Manager) i Dominik Sypnicki (Associate).

Zanim dołączył do zespołu Waterland – Maciej Szymański pełnił funkcję Prezesa Zarządu
i CEO grupy detalicznej Empik Media & Fashion S.A. – notowanej na GPW w Warszawie, gdzie odpowiadał za całościową strategię Grupy i nadzorował operacje spółek portfelowych.

Wcześniej, przez 11 lat Maciej Szymański pracował w firmie Sephora (wchodzącej w skład Grupy LVMH Moet-Hennessy Louis Vuitton), globalnego dystrybutora luksusowych marek kosmetyków i perfum, gdzie piastował następujące funkcje: Dyrektora Generalnego na Europę Wschodnią, Dyrektora Generalnego Sephora Francja i Prezesa Sephora w regionie Greater China. We wcześniejszej etapach swojej kariery zawodowej Maciej Szymański pełnił funkcje zarządcze w firmach motoryzacyjnych i sektora FMCG w Polsce. W trakcie swojej kariery zawodowej pracował w wielu krajach – w Polsce, Czechach, Rosji, na Ukrainie, w Niemczech, Francji, Chinach i Hong-Kongu.

Studiował Lingwistykę na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, jest absolwentem Instytutu Zarządzania (IAE) Uniwersytetu Lyon III (Francja) oraz posiada dyplom Executive MBA INSEAD we Francji.

Fundusz inwestycyjny

Waterland Private Equity Investments jest niezależnym funduszem Private Equity, który wspiera przedsiębiorców i zespoły zarządzające firm w realizacji ich planów rozwoju. Waterland skupia się na inwestycjach w średniej wielkości firmy, działa jako zaangażowany inwestor i aktywnie uczestniczy w realizacji strategii rozwoju spółek portfelowych, we współpracy z zarządami tych spółek. Waterland koncentruje się na umacnianiu pozycji rynkowej spółek portfelowych poprzez konsolidację rynku i ich rozwój organiczny, inwestując w nieskonsolidowane sektory rynku pozostające pod wpływem następujących trendów międzynarodowych: outsourcing i zwiększanie efektywności operacyjnej, starzenie się społeczeństw, podnoszenie standardu życia i zrównoważony rozwój.

Od momentu powstania w 1999 r., Waterland zbudował pięć odrębnych funduszy inwestycyjnych i zrealizował ponad 300 inwestycji. Obecnie Waterland zarządza kapitałem w wysokości 2,5 miliarda euro i zajął drugą pozycję w rankingu najbardziej efektywnych funduszy typu buyout – Preqin 2014. Waterland prowadzi biura w Holandii (Bussum), Belgii (Antwerpia), Niemczech (Monachium i Düsseldorf) oraz Polsce (Warszawa).