Klaus Striebich ece scf2015

Trendy konsumenckie zmieniają się dynamicznie i trzeba na nie szybko reagować. Dotyczy to także relacji pomiędzy właścicielami centrów handlowych a najemcami – podkreślał w swoim wystąpieniu podczas Shopping Center Forum Klaus Striebich, dyrektor zarządzający Działu Wynajmu ECE Projektmanagement GmbH

Podczas swojej prezentacji Klaus Striebich wskazywał, że już obecnie istnieje wiele modeli umów zawieranych między zarządcami galerii handlowych a wynajmującymi. Dodał, że przepisy prawne na poszczególnych rynkach różnią się od siebie. – Dlatego nie istnieje jeden, uniwersalny i najlepszy model umowy najmu. Obie strony muszą w drodze konsensusu wypracować wspólne stanowisko, odzwierciedlające potrzeby obu stron – tłumaczył Klaus Striebich.

Omnichannel wymusza zmianę podejścia

Zdaniem preleganta, rozwój e-commerce w żadnym wypadku nie oznacza końca tradycyjnych sklepów i galerii handlowych. Niewątpliwie wymusza jednak na zarządcach centrów handlowych i najemcach zmianę podejścia do klientów. – Współcześni konsumenci lubią kupować online. Takie zakupy są szybie i wygodne. Ale cenią sobie również takie usługi jak click and collect czy click and reserve. Warto to wykorzystać – mówił Klaus Striebich.

Jego zdaniem obecnie klienci przychodzą do centrum handlowego “lepiej przygotowani”, wiedzą konkretnie co i gdzie chcą kupić. Dlatego pomimo spadku wskaźnika footfall, obroty generowane przez najemców mogą być nawet wyższe niż wcześniej.

Zakupy muszą być przygodą i przyjemnością

Wielu najemców zrozumiało już ten trend, dlatego często decydują się oni na wynajęcie większej powierzchni handlowej. Stało się dla nich oczywiste, że oferta w sklepach stacjonarnych powinna być równie szeroka, jak w internecie. Dodatkowo chcą uczynić ze swoich salonów miłe i ciekawe miejsce, w którym robienie zakupów będzie przyjemnością. – Jesteśmy ludźmi, posiadamy 5 zmysłów, chcemy i lubimy z nich korzystać, to się nigdy nie zmieni – podsumował Klaus Striebich.

Firma ECE została założona w 1965 roku przez pioniera sprzedaży wysyłkowej profesora Wernera Otto (1909-2011) i należy do rodziny Otto. Spółka opracowuje, projektuje, realizuje, wynajmuje oraz zarządza dużymi nieruchomościami komercyjnymi w branżach zakupowej, biurowej, obiektami transportu publicznego i obiektami przemysłowymi oraz jest europejskim liderem na rynku śródmiejskich centrów handlowych.

Klaus Striebich od 2003 roku jest dyrektorem zarządzającym Działu Wynajmu ECE Projektmanagement GmbH. Równocześnie pełni funkcję prezesa Niemieckiej Rady Centrów Handlowych. Jest autorem licznych publikacji na tematy związane z rynkiem detalicznym.