CH Riviera

Centrum Handlowe Riviera w Gdyni otrzymało certyfikat BREEAM In-Use International na poziomie Excellent w kategoriach Asset i Building Management, uzyskując odpowiednio wynik 73 proc. i 79 proc.

– Jesteśmy dumni z wysokiej oceny jaka została nam przyznana za zrównoważone podejście do zarządzania i wykorzystywania zielonych rozwiązań w centrum. Na bieżąco mierzymy i monitorujemy zużycie energii i wody w budynku oraz ilości generowanych odpadów i zanieczyszczeń – mówi dla Retailnet Frederic Rouleau, dyrektor ds. zarządzania Mayland Real Estate.

– Wszystkie urządzenia i instalacje budynku są regularnie sprawdzane i konserwowane pod kątem minimalizowania ryzyka występowania usterek i zanieczyszczeń, a materiały wykorzystywane w budynku są weryfikowane pod względem zawartości lotnych związków organicznych i źródła pochodzenia – dodaje Marek Ciszewski, dyrektor centrum.

Zrównoważone podejście

Zrównoważone podejście jest także potwierdzone stworzoną polityką zarządzania środowiskiem oraz odpowiedzialnego utrzymania budynku Centrum Riviera i jego systemów, a także założeniem przez Mayland Real Estate Sp. z o.o – zarządcy obiektu, celów dotyczących poprawy efektywności zużycia energii i wody oraz gospodarki odpadami i recyklingu.

– Centrum Riviera jako jeden z niewielu obiektów handlowych w Polsce posiada oba certyfikaty BREEAM New Construction oraz BREEAM In-Use. Decyzje podjęte już na etapie projektowym, dotyczące zrównoważonych rozwiązań w budynku w zakresie np. efektywności energetycznej, czy jakości środowiska wewnętrznego, nie tylko przełożyły się na certyfikat New Construction, ale również umożliwiły uzyskanie tak wysokiej oceny w procesie certyfikacji In-Use.

Jednak budynek wyposażony w proekologiczne rozwiązania jest w pełni zrównoważony dopiero gdy jest równocześnie dobrze zarządzany i eksploatowany. W Centrum Riviera właśnie efektywne wykorzystanie zrównoważonych rozwiązań zostało potwierdzone oceną Excellent – podkreśla Ewa Kowalska-Ocneanu, szef Działu Zrównoważonego Rozwoju w WSP Polska oraz audytor w procesie certyfikacji.

Dodatkowo, Centrum Riviera posiada zielone rozwiązania, m.in. takie jak: monitorowanie zużycia energii i wody w systemie BMS, monitorowanie zużycia energii z podziałem na poszczególnych najemców, wodo-oszczędne sanitariaty o zmniejszonym zużyciu wody, duży dostęp światła dziennego do wnętrza centrum, możliwość wentylacji naturalnej, monitorowanie przecieków wody w BMS i zawory odcinające zapobiegające małym wyciekom w toaletach, segregacja odpadów do recyklingu, materiały wykończeniowe weryfikowane pod względem zawartości lotnych związków organicznych, możliwość indywidualnej regulacji temperatury i wentylacji w pomieszczeniach przez indywidualnych użytkowników.

240 sklepów w Centrum Riviera

Przypomnijmy, Centrum Riviera zostało otwarte w Gdyni pod koniec października 2013 roku. Trójmiasto w ten sposób zyskało największe na Pomorzu centrum handlowe, o powierzchni 70 tys. mkw. Na dwóch poziomach znajduje się 240 sklepów, w tym 191 butików, restauracji i kawiarni, 42 sklepów średniej wielkości poniżej 2 tys. mkw. i pięć sklepów wielkopowierzchniowych, w tym hipermarket Auchan o powierzchni ponad 12 tys. mkw., Saturn ponad 3 tys. mkw. i pierwszy na Pomorzu Van Graaf o powierzchni 3 tys. mkw.

W Rivierze 14 marca 2014 r. otworzył się również największy w Europie Środkowej sklep Nike o powierzchni ponad 400 mkw. Centrum zostało uhonorowane wieloma nagrodami branżowymi oraz Nagrodą Przewodniczącego Rady Miasta Gdyni za Najlepszą Gdyńską Inwestycję roku 2013;

Obiekt należy do Mayland Real Estate sp. z o.o.