Fot. Shutterstock

Po chwilowym spowolnieniu w ostatnich latach, najbliższy rok przyniesie wzrost aktywności deweloperów w zakresie projektów handlowych realizowanych w głównych aglomeracjach w Polsce. To właśnie na nie przypada niemal 60% wolumenu powierzchni będącej w budowie – wynika z najnowszego raportu Knight Frank „Polska – rynek komercyjny w 2014 roku”.

Eksperci firmy oczekują również kontynuacji trendu modernizacji centrów starszej generacji oraz rozwoju ulic handlowych.

Powierzchnia handlowa

Według raportu Knight Frank na koniec 2014 roku zasoby powierzchni handlowej w Polsce wynosiły 11,5 mln mkw. W ostatnim czasie aktywność deweloperów skupiała się głównie w miastach poniżej 400 tys. mieszkańców, gdzie w minionym roku zrealizowano 94 proc. nowej powierzchni. Ten rok i kolejne lata mogą jednak przynieść odwrócenie tego trendu i rosnącą podaż nowych projektów w głównych aglomeracjach.

– Na koniec 2014 roku w budowie było niemal 900 tys. mkw. powierzchni handlowej. Niemal 60% podaży w trakcie realizacji zlokalizowane jest w głównych aglomeracjach (pomimo wysokiego wskaźnika nasycenia na tych rynkach), podczas gdy na koniec 2013 roku udział ten wynosił zaledwie 20%. Na tak wysoki wolumen wpłynęło kilka wielkoskalowych projektów, m.in. Posnania w Poznaniu (100 tys. mkw.), Sukcesja w Łodzi (57 tys. mkw.) czy trójmiejskie Forum Radunia (62 tys. mkw.) i Galeria Metropolia (33,7 tys. mkw.) – mówi Bożena Kozłowska, konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank.

Modernizacja i rozbudowa

Jednocześnie obserwowana jest kontynuacja trendu modernizacji, rozbudowy i rekomercjalizacji centrów starszej generacji.

– Na rynku obserwujemy aktywności związane z modernizacją obiektów handlowych, które przekładają się na wartość aktywów. W głównej mierze są to rozbudowy – komentuje Agnieszka Mielcarz, Dyrektor Działu Retail Asset Management Knight Frank.

– Tego typu działanie pozwala na wykorzystanie sprawdzonej destynacji zakupowej, a jednocześnie, poprzez równocześnie prowadzone remonty, umożliwia dostosowanie istniejącej powierzchni do standardów rynkowych. Obserwujemy procesy repozycjonowania, rekomercjalizacji, wręcz reprofilowania projektów, które tym samym budują swoją przewagę lub doprowadzają do stworzenia równowagi konkurencyjnej na danym obszarze. Tu również wiele inwestycji dotyczy największych aglomeracji – jak choćby wrocławska Magnolia Park, toruński Atrium Copernicus czy warszawskie centrum Wola Park. Trend związany z modernizacją widać również pośród najemców, którzy wdrażają nowe koncepty, woląc inwestować w powiększone salony w dobrze znanych lokalizacjach – dodaje Mielcarz.

Nowe marki

Pozytywną dynamikę można zaobserwować również w innych obszarach rynku najemców – kolejne marki decydują się na wejście do Polski, a te już obecne, prowadzą politykę ekspansji.

– Sukcesywnie obserwujemy zainteresowanie polskim rynkiem handlowym ze strony nowych, zagranicznych marek. W 2014 roku swoje salony w Polsce otworzyły m.in.: Kiko Milano, Sinequanone, Twin-Set, Inside, Valentina. Najemcy, którzy są już obecni na polskim rynku, tacy jak choćby TK Maxx czy Media Markt, decydowali się na ekspansję i nowe lokalizacje – mówi Paweł Materny, Dyrektor Retail Agency w Knight Frank.

Jego zdaniem w największych ośrodkach spodziewać się można rozwoju ulic handlowych.

– Utrzymujący się niski poziom pustostanów w centrach handlowych typu „prime” w głównych miastach oraz pojawienie się interesujących powierzchni high street i zainteresowanie Polską ze strony najemców poszukujących możliwości rozwoju w tego typu lokalizacjach, powinno się przełożyć w najbliższych latach na rozwój prestiżowych ulic handlowych – dodał Paweł Materny.