rocket internet online strategy

Niemiecki inkubator startupów Rocket Internet ponownie zwiększył swoje udziały w firmie Foodpanda oraz w Delivery Hero, która jest właścicielem konkurencyjnych serwisów umożliwiających zamawianie jedzenia przez internet.

Rocket Internet zainwestował 52 miliony euro w w Delivery Hero i posiada obecnie 39% udziałów w tej firmie, będącej właścicielem m.in. polskiego PizzaPortal.pl. Niemiecki inkubator zainwestował też 104 miliony euro w serwis Foodpanda i stał się jego większościowym udziałowcem.

Inwestycje Rocket Internet

W lutym 2015 roku Rocket Internet zwiększył swój udział w Delivery Hero do 30%, kosztem 496 milionów euro. Prawdopodobnie firma zmierza więc ku temu, by zostać większościowym udziałowcem w tej firmie, będącej konkurencją Foodpandy. Pozostałymi właścicielami Delivery Hero są: Insight Venture Partners, Kite Ventures, Team Europe, ru-Net, Tengelmann Ventures, Point Nine Capital, Phenomen Ventures oraz Vostok Nafta.

Niemiecki koncern chce też nabyć 11% udziałów w tureckiej firmie Yemeksepeti, która jest na tamtym rynku liderem w internetowej sprzedaży jedzenia na wynos. Firma działa na terenie 63 tureckich miast i współpracuje z niemal 10 tysiącami restauracji.

Rocket Internet już od jakiegoś czasu inwestuje w internetowe serwisy pośredniczące w zamawianiu jedzenia na wynos. Obecnie posiada udziały w Foodpandzie, Delivery Hero, Talabat, hiszpańskim La Nevera Roja, włoskim Pizzabo oraz Yemeksepeti. Należą one do stworzonej przez Rocket Internet Global Online Takeaway Group, która działa na 71 rynkach, współpracuje z 142 tysiącami restauracji i obsłużyła w 2014 roku 84 milionów zamówień.

Globalny lider e-commerce

Nie są jeszcze znane plany dotyczące dalszego rozwoju całej grupy. Rocket Internet raczej nie planuje jej sprzedawać, gdyż nie znalazło by się zbyt wielu podmiotów, których byłoby stać na przejęcie grupy takiej wielkości. Niektórzy spekulują, że w planach jest wprowadzenie Global Online Takeaway Group na giełdę jako samodzielnej spółki.

Rocket Internet nie komentuje jednak tych doniesień, przyznaje jednak że zamierza stworzyć największą na świecie platformę online pośredniczącą w zamawianiu na wynos. Poza naturalnym rozwojem firmy w planach są kolejne inwestycje.

Na polskim rynku również zachodzą zmiany w firmach należących do Rocket Internet i prowadzących internetowe serwisy zamawiania jedzenia na wynos. W ostatnim czasie należący do Delivery Hero PizzaPortal.pl przejął polski oddział Foodpandy. W efekcie polski serwis foodpanda przestał całkowicie istnieć, a wszystkie restauracje, z którymi do tej pory współpracował weszły do oferty PizzaPortal.pl. Dotychczasowa strona internetowa kieruje do serwisu do PizzaPortal.pl.