Eduard Zehetner, prezes zarządu Immofinanz Group
Eduard Zehetner, prezes zarządu Immofinanz Group

– Budujemy jednopoziomowe obiekty, w których szczególny nacisk kładziemy na modę i rozrywkę – o centrach handlowych Vivo!, najmłodszej marce Immofinanz Group, redakcja Retailnet.pl rozmawia z Eduardem Zehetnerem, prezesem zarządu Immofinanz Group.

Retailnet: Skąd wziął się pomysł na obiekty Vivo!?

Eduardem Zehetner: Do momentu stworzenia Vivo!, firma Immofinanz specjalizowała się w realizacji tzw. dużych projektów handlowych – takich jak chociażby Tarasy Zamkowe w Lublinie, które otworzyliśmy 4 marca oraz projektów mniejszych, czyli parków handlowych Stop.Shop. Stwierdziliśmy, że brakuje nam w portfelu produktu, który moglibyśmy pozycjonować pomiędzy projektami dużymi a mniejszymi. I tak właśnie narodziło się Vivo!

Na czym dokładnie polega ta koncepcja?

Koncepcja Vivo! charakteryzuje się tym, że są to jednopoziomowe centra handlowe, w których szczególny nacisk kładziony jest na ofertę w zakresie mody i rozrywki. Obiekty Vivo! zlokalizowane są i będą głównie w średniej wielkości miastach Europy Środkowo-Wschodniej, o populacji pomiędzy 40 tys. a 100 tys. mieszkańców, z zasięgiem obejmującym przynajmniej 200 tys. osób.

Ile obiektów Vivo! zostało już otwarte?

W październiku 2014 roku z sukcesem otworzyliśmy pierwsze centrum handlowe Vivo! w Pile. Obiekt o powierzchni 24 tys. m kw. zlokalizowany jest w pobliżu centrum miasta oraz w niedalekiej odległości do stacji kolejowej i dworca autobusowego. Jest on dobrze zintegrowany z siecią transportu publicznego, a obok, dla odwiedzających dostępny jest parking samochodowy na 700 miejsc. Z perspektywy tak krótkiego okresu od otwarcia mogę przyznać, że pilski obiekt już na zawsze pozostanie dla nas doskonałym modelem, na którym będziemy się wzorowali rozwijając sieć Vivo! w innych miastach, zarówno w Polsce jak i zagranicą.

Jakie w takim razie są dalsze plany rozwoju Vivo!?

Polska jest dla Immofinanz jednym z kluczowych rynków jeśli chodzi o projekty deweloperskie w sektorze handlowym. Stąd też koncentrujemy się na dalszym rozwoju Vivo! właśnie tutaj.

Aktualnie najbardziej zaawansowane prace dotyczą Vivo! w Stalowej Woli, które planujemy otworzyć w czwartym kwartale tego roku.

Czy może Pan zdradzić coś więcej na temat projektu w Stalowej Woli?

Centrum Vivo! w Stalowej Woli będzie miało blisko 32 tys. mkw. powierzchni najmu z łącznie ponad 80 sklepami. Vivo! powstanie w najliczniej zamieszkanej część miasta, dzielnicy Poręby. Obiekt będzie doskonale skomunikowany z miastem i regionem dzięki położeniu tuż przy drodze krajowej 77 prowadzącej do Sandomierza i Rzeszowa. Inwestycję tą prowadzimy wraz z naszym partnerem, Acteeum Group, a generalnym wykonawcą jest firma Erbud.

Dlaczego akurat Stalowa Wola?

O wyborze Stalowej Woli zdecydowało kilka czynników. Jest to drugie pod względem liczby ludności miasto w województwie podkarpackim, liczące 64 tys. mieszkańców. Stanowi ono ważny węzeł komunikacyjny w regionie – bezpośrednie połączenie z Przemyślem, Krakowem, Lublinem, Warszawą, Łodzią, Wrocławiem oraz województwem śląskim. Ponadto przynależność do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan zapewnia dynamiczny rozwój gospodarczy miasta.

Jak jest aktualnie status prac budowlanych związanych z Vivo! Stalowa Wola?

Prace budowlane przy Vivo! Stalowa Wola są prowadzone zgodnie z przyjętym harmonogramem. Warunki pogodowe podczas tegorocznej zimy bardzo nam sprzyjały, co stanowi dodatkowy powód do tego by być zadowolonym z przebiegu budowy. Wymieniając poszczególne prace, warto wspomnieć, że pod koniec lutego zakończyliśmy palowanie pod fundamenty obiektu oraz palowanie umacniające grunt pod parkingiem. Zakończyliśmy także fundamenty oraz montaż słupów. Aktualnie realizujemy prace nad konstrukcją nośną dachu.

A jak wygląda sytuacja z przyszłymi najemcami w tym obiekcie?

Od momentu ogłoszenia naszych planów związanych z powstaniem Vivo! Stalowa Wola i rozpoczęciem procesu komercjalizacji, otrzymujemy bardzo pozytywne opinie ze strony najemców. Do tej pory ogłosiliśmy podpisanie umowy najmu z francuską siecią supermarketów Intermarché, która w budowanym obiekcie będzie funkcjonować jako operator spożywczy. Wśród innych marek, które zawarły już kontrakty na wynajem powierzchni są H&M, Media Expert oraz Martes Sport, biuro podróży My Travel oraz salon prasowy Kolporter. Aktualnie finalizujemy kolejne umowy najmu.