philips inteligentne oswietlenie

Zaprezentowany przez holenderską firmę Philips system Indoor Positioning pozwala na komunikowanie się z klientem w sklepie za pośrednictwem inteligentnego oświetlenia LED.

System Indoor Positioning wykorzystuje zainstalowane w sklepie inteligentne oświetlenie LED, które za pośrednictwem specjalnej, udostępnionej do pobrania aplikacji, umożliwia przekazywanie klientom informacje na ich smartfony. Przekaz dobierany jest na podstawie lokalizacji, w jakiej znajduje się w danym momencie kupujący. W wyniku komunikacji między aplikacją a oświetleniem, konsument zyskuje dostęp do informacji i ofert specjalnych właściwych dla miejsca, w którym się aktualnie znajduje.

Inteligentne systemy oświetleniowe

Właściciele sklepów zyskują dzięki temu możliwość zwiększenia lojalności klientów i poziomu sprzedaży poprzez profilowanie dostarczanych informacji i oferowanie konsumentom kuponów rabatowych optymalnie dostosowanych do ich potrzeb.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Adidas sprzedaje interaktywne buty

„System Indoor Positioning na nowo definiuje pojęcie personalizacji zakupów. Klient będzie mógł szybko znaleźć produkty z listy zakupów, ale też kupić składniki do przygotowania konkretnego dania, na które przepis podpowie mu aplikacja. Sieci handlowe uzyskają jednocześnie strategiczne narzędzie do budowania swojej przewagi konkurencyjnej w oparciu o doświadczenie klienta, poznawanie jego preferencji oraz skuteczne odpowiadanie na zidentyfikowane potrzeby” – komentuje Bartosz Soroczyński, wiceprezes Philips Lighting ds. systemów oświetleniowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Philips Indoor Positioning infografikaSystem Philips nie wymaga zakupu, instalacji i obsługi dodatkowych nadajników lokalizacyjnych, ponieważ tę rolę pełnią oświetlające sklep oprawy LED.

Rewolucja LED

Obecnie większość największych sieci handlowych w Polsce wykorzystuje energooszczędne rozwiązania LED Philips do zindywidualizowanego oświetlania poszczególnych działów produktowych. Firma Philips opracowała szereg inteligentnych rozwiązań LED, które tworzą sceny świetlne dla konkretnych grup produktów, by wydobyć kolory oferowanego asortymentu i nadać ekspozycji atrakcyjny wygląd. Oświetlenie LED ogranicza także wywołane nieodpowiednim światłem zjawisko odbarwiania się żywności, w tym wędlin, które obniża atrakcyjność produktów.

Właściwe podkreślenie walorów prezentowanych produktów pozwala zwiększać ich sprzedaż. Badanie przeprowadzone przez Independent Retail Institute w Kolonii wykazało, że po zastosowaniu scen oświetleniowych, wielkość sprzedaży wybranych warzyw i owoców w dziale świeżej żywności wzrosła o ok. 5%, co przełożyło się na 3,5%. wzrost przychodów sklepu. Największy 9,5%. skok sprzedaży odnotowano w przypadku bananów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koncern Alibaba zadziwia nowinkami technologicznymi

Z kolei holenderska sieć supermarketów PLUS odnotowała, że od czasu wymiany oświetlenia klienci spędzają w jej sklepach o 8% więcej czasu, obierając różne trasy, co ma bezpośrednie przełożenie na sprzedaż. W efekcie przeciętna wartość koszyka wzrosła o 5,5%. Rozwiązania LED Philips przynoszą także wymierne oszczędności dzięki zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej nawet do 75% w porównaniu do konwencjonalnych technologii oświetleniowych.

Tekst został opublikowany na portalu Evigo.pl